Tobias Halland Johannessen og Andreas Leknessund blir de fremste norske rytterne på Uno-X-laget i Vuelta a España.
Uno-X deltar i Spanias største sykkelritt for aller første gang og har som mål å være aktivt med på omtrent hver eneste etappe, heter det på lagets nettside .
I tillegg til de to nevnte består laget av nordmennene Martin Tjøtta, Fredrik Dversnes Lavik og Rasmus Tiller. De tre danskene Andreas Kron, Simon Dalby og Magnus Cort utgjør resten av Uno-Xs lagoppstilling.
– Vi kjenner spanske ritt godt og har deltatt mye der opp gjennom årene, men å gjennomføre et Grand Tour der vil bli helt spesielt. Det er spennende at vi kan være med i alle Grand Tour-rittene i en og samme sesong, sier sportsdirektør Leonard Snoeks.
Ambisjonen er ikke til å misforstå. Uno-X vil være med i rittet, være med i bruddene og kjempe om etappeseirer.
– Personlig vil jeg at vi skal være synlige nesten hver eneste dag. Vi trenger en god plan, og jeg vil se at kollektivet arbeider. Gjør vi det bra, bør vi være en del av bruddene som går. Vi har vunnet én etappe i Giroen og i Touren, og det er ingen grunn til at vi ikke skal klare det her også. Jeg ser heller ingen grunn til at vi ikke kan vinne to, sier Snoeks.
Årets Vuelta starter 22. august og avsluttes 13. september.
(©NTB)

