Tadej Pogacar tok en sjelden jobb som hjelperytter på nest siste Tour de France-etappe. Richard Carapaz kunne juble for triumf etter at en konkurrent veltet ut av seierskampen.
Amerikanske Sepp Kuss lå i front og var på vei mot etappeseier da han to ganger tippet på sykkelen innenfor de siste kilometerne. Det førte til at Carapaz føk forbi Kuss og holdt stand på vei mot sin annen seier i årets ritt. Tidligere på etappen hadde han avgjort klatrekonkurransen til sin fordel.
– Nå lider jeg med Sepp Kuss her, sa TV 2-kommentator Christian Paasche.
– Det er vondt å se, la Mads Kaggestad til.
På et tidspunkt var Kuss uhyre nær å velte utenfor gjerdene som var satt opp. Uten dem kunne det gått langt verre for Visma-rytteren.
Pogacar har mange ganger denne sommeren satt konkurrentene på plass og vunnet etapper, men lørdag var lagkamerat Del Toro hovedfokuset. Mexicaneren var avhengig av å ikke tape for mange sekunder til franskmannen Paul Seixas for å langt på vei sikre tredjeplassen i sammendraget. Med hjelp av Pogacar hadde UAE-duoen kontroll på det, og dermed får laget etter alle solemerker to mann på pallen i Paris søndag.
UAE-rytterne har gjennom store deler av Touren styrt fronten av hovedfeltet. Da alle Pogacars hjelperyttere hadde falt av på lørdagens etappe, tok han sakene i egne hender og lå i fronten av feltet for å kontrollere farten for Del Toro.
– Det er unikt, sa TV 2-ekspert Mads Kaggestad om bildene av Pogacar.
Etter at Pogacar kom seg helskinnet til mål, er det svært lite som kan gå galt om han ikke skal vinne sammenlagtkonkurransen for tredje gang på rad. Han fikk en enklere vei dit etter at rivalen Jonas Vingegaard skadet seg og måtte bryte rittet tidligere i juli.
Tobias Halland Johannessen lå lenge i frontgruppen lørdag, men falt av da feltet skulle opp de tøffeste bakkene. Uno-X-rytteren har levert flere sterke etapper i årets ritt og vært nær seier.
Lørdag kom beskjeden om at søndagens avslutningsetappe blir kortet ned fra 133 til 89 kilometer som en konsekvens av skogbrannene som rammer Frankrike. Innenriksminister Laurent Nuñez har valgt å omdisponere sikkerhetsstyrkene som skulle følge Tour de France-avslutningen til brannområdene.
To trøyekonkurranser ble avgjort lørdag. Danske Mads Pedersen sikret poengtrøyen da han på knallsterkt vis tok seg opp fjellene og vant den innlagte spurten, mens Carapaz (Ecuador) er vinner av klatrekonkurransen.
Søndagens etappe starter i Thoiry og avsluttes på ikoniske Champs-Élysées. Der er Uno-X-rytter Søren Wærenskjold det største norske håpet dersom det blir massespurt. Wærenskjold tok tidligere i rittet en bejublet spurtseier.
(©NTB)

