Danmark, Frankrike og Spania sikret gruppeseier i VM-kvalifiseringen for kvinner tirsdag og slår følge med Tyskland til fotball-VM i Brasil neste år.
De sluttet seg til de ti lagene fra andre kontinenter som allerede har sikret VM-plass, inkludert vertslandet. Ytterligere sju europeiske lag blir klare i desember etter et omspill over to runder, og et åttende lag skal ut i interkontinentalt omspill våren 2027.
Norge er blant lagene som skal delta i omspill, og det norske laget blir høyt seedet som nest best rangerte gruppetoer.
Tyskland var allerede fredag vinner av Norges gruppe. Danmark var neste lag som løste billett fra Europa ved å slå Serbia 4-1 på bortebane, mens tittelforsvarer Spania holdt unna for England i sin gruppe med 6-1-seier over Island i Reykjavik.
Frankrike slo Irland 1-0 tross rødt kort til midtstopper Thiniba Samoura og vant sin jevne gruppe to poeng foran Nederland og fire foran Irland.
Danskene tok et kjempesteg mot VM da Sverige ble slått 2-1 fredag, og de trengte bare ett poeng mot gruppas jumbolag Serbia for å være sikker på VM-tur.
Cecilie Fløe og Amalie Vangsgaard ordnet tidlig to måls ledelse i Stara Pazova. Allegra Poljak skapte spenning da hun etter et kvarter reduserte til 1-2, men to raske mål fra lagkaptein Pernille Harder (straffe) og Vangsgaard sørget for at spenningen var utløst før pause.
– Det er fantastisk. For en berg-og-dalbanetur vi har vært på. I fjor høst spilte vi kvalifisering mot Finland for å bli i A-divisjonen, og nå har vi vunnet vår gruppe og er VM-klare, sa den tidligere Vålerenga-spilleren Stine Ballisager til DR.
Jakob Michelsen har hatt en heldig hånd med laget siden han i fjor forlot HamKam for å bli landslagssjef for de danske fotballkvinnene, og laget er ubeseiret i åtte kamper under hans ledelse.
Spania tok et sjumilssteg mot VM med 4-0-seier over England fredag. Alexia Putellas (2), Patri Guijarro og Claudia Pina scoret da 0-1-tapet i London ble grundig revansjert. Så lenge det spanske laget vant på Island, ville gruppeseieren være sikker. Vicky López bidro med tidlig scoring i begge omganger til at seieren aldri var i fare, og Englands 3-0-seier over Ukraina var lite verd.
Irland reiste til Grenoble med ambisjon om å forårsake et fotballsjokk som kunne gi direkte VM-billett. Frankrike fikk det ikke lett, men Melvine Malards scoring i slutten av første omgang holdt til gruppeseier. Samoura ble utvist i det 72. minutt, men irene greide ikke å utnytte det.
Med uavgjort ville Nederland med sin seier over Polen grepet gruppeseieren på innbyrdes oppgjør, men slik gikk det ikke.
Norge kan ikke møte andre toere eller treere i høstens omspill. I semifinale blir det kamp mot et lag fra C-divisjonen, i finale om VM-plass mot enten et nedrykkslag fra A-divisjonen (Serbia, Polen, Ukraina eller Slovenia), en gruppevinner fra B (Wales, Sveits, Portugal, Skottland), eventuelt en toer (Tsjekkia, Tyrkia, Finland, Belgia) eller treer (Albania, Nord-Irland, Slovakia, Israel).
(©NTB)


