Karsten Warholm er i toppform, men innrømmer at nivået likevel må opp hvis han skal slå rivalen Alison dos Santos.
Under Diamond League-stevnet i Zürich torsdag prøver han igjen å vinne en 400 meter hekk med dos Santos på startstreken. Det har han fortsatt til gode å klare i 2026.
Sist helg ble Warholm slått av brasilianeren i det fjerde løpet av fire mulige denne sesongen.
– Jeg tror dette året er et av mine beste hvis du ser på tidene, men likevel blir jeg slått i langt flere løp enn noen gang før. Så jeg antar at jeg må heve meg, sa sunnmøringen på et pressetreff før Diamond League-stevnet i Zürich.
Warholm ble nylig europamester i Birmingham for fjerde gang på rad. Da holdt tiden 46,63 sekunder til et klart gull, men mot de ypperste i verden er han ærlig på at nivået må opp et hakk til.
– Jeg vil alltid vinne, og nå er det ikke godt nok for meg å løpe 46,9 og vinne. Jeg må løpe under 46,5, sier den norske friidrettsstjernen.
I 2021 satte Warholm verdensrekord på 45,94 i OL.
– Jeg er fortsatt veldig glad for at jeg var den første som kom under 46, og jeg drømmer om å gjøre det igjen. Men det er vanskelig, sier han foran sesonginnspurten.
Dos Santos satte søndag årsbeste i verden med 46,43 i polske Chorzów. Det var ni hundredeler bedre enn Warholm, som også satte sin beste tid i 2026.
Rai Benjamin har 46,67 som toppnotering i sommer. Amerikaneren er ikke med i torsdagens løp.
– På 400 meter hekk er vi tre gutter som virkelig, virkelig presser hverandre. Vi løper under 47 sekunder regelmessig, sier Warholm og fortsetter:
– Kanskje er folk blitt litt bortskjemte og undervurderer nivået akkurat nå. Det er veldig høyt.
(©NTB)

