More

    Stor Ventura-opptur i Mexico – inne på viktig liste

    Kristoffer Venturas knallsterke prestasjon i Mexico kan ha sikret ham spillerettigheter på PGA-touren i 2027.

    Den norske golfprofilen gikk den siste runden på åtte slag under par og endte på delt andreplass på 20 slag under par totalt. Det gir 76.-plass på sesongrankingen, der Ventura i slutten av måneden må være blant de 100 beste for å få fulle spillerettigheter på PGA-touren neste år.

    Ventura lå på 108.-plass før helgens turnering i meksikanske Vallarta, men fikk altså en stor opptur. Nå er plassen neste år langt på vei sikret, mener HBO-kommentatorene Henrik Bjørnstad og Marius Thorp.

    – Det er så til de grader trygg grunn, sa Bjørnstad.

    – Det er ikke mulig å miste 24 plasser på tre turneringer, la Thorp til.

    Dermed går det mot tre nordmenn på PGA-touren neste år. I tillegg til Ventura er Viktor Hovland og Kristoffer Reitan med der.

    – Det er utrolig moro, sa Bjørnstad.

    Millionpremie

    Prestasjonen i Mexico ga samtidig Ventura en pen pengepremie på 534.000 dollar (4,9 millioner kroner).

    Ventura fikk fire strake birdier på søndagens runde fra hull tre til seks. Deretter ble det birdie også på hull åtte.

    På hull ti og elleve knallet han til med to nye birdier, og dermed var han sju slag under par på det tidspunktet.

    Ytterligere en birdie på hull 13 sørget for at han endte på 20 slag under par.

    Amerikansk seier

    Andrew Novak vant turneringen i Vallarta på 25 slag under par.

    Det gjenstår tre turneringer for Ventura og co. i høst. Den siste spilles i Georgia i slutten av måneden. Neste uke venter en ny i Mexico.

    Hovland og Reitan er begge sikret plass på PGA-touren neste sesong og spiller ikke turneringene som faller på høsten. De ble ferdige med sluttspillet i august og har siden forflyttet seg til Europa og turneringer der.

    (©NTB)

    Relaterte artikler

    Del artikkel

    Bookmakertesten 2026 Oppdatert

    Epicbet best i årets bookmakertest

    Tipsbladet har vurdert 20 spillselskaper på odds, fotball, brukeropplevelse, kampanjer og total sportsbook-kvalitet.

    1
    Epicbet 90 av 100 poeng
    🏆
    2. Coolbet 89 p
    3. BoaBet 84 p

    Se hele sluttabellen, kategorivinnerne og hvorfor Epicbet gikk til topps etter en av de jevneste gullkampene i testens historie.

    Les om vinneren →

    Siste nytt

    Nyhetsbrev

    Få siste nytt rett i mailen