More

    Sæter med forløsende måldobbel: – Snakk om å slå knockout

    Ole Sæter scoret sine to første seriemål for Vålerenga i 4-0-seieren over Tromsø, som røk på to røde kort.

    Sæter ble kåret til banens beste.

    – Jeg er veldig glad for at jeg kan gi noe tilbake til denne klubben, for de har virkelig vært der for meg, sa Sæter til TV 2.

    Tapet var en trøkk for medaljejagende TIL, som nå har tre poeng opp til Molde på tredjeplassen. Det er samtidig to klubber (Rosenborg og Lillestrøm) mellom dem.

    For Vålerenga ga seieren et løft på tabellen til åttendeplass, og tre poeng gjør at de blåkledde fikk god klaring ned til bunnstriden. VIF er inne i en god stim og har vunnet de tre siste seriekampene mot Tromsø, Bodø/Glimt og Brann.

    Vålerenga fikk samtidig revansj etter at TIL vant 4-0 i den første kampen mellom lagene i nord i juli.

    I Oslo fikk vertene en kjempestart, og gjestene en elendig en.

    Stopperprofilen Vetle Skjærvik snakket på seg et gult kort allerede etter tre minutter da VIF fikk frispark midt på banehalvdelen.

    – Det er unødvendig før vi har spilt fem minutter, sa TV 2-kommentator Peder Mørtvedt.

    Måtte ut

    Og kortet ble skjebnesvangert, for det tok ikke lang tid før Skjærvik la Ole Sæter i bakken inne i feltet. Tromsø-stopperen fikk gult kort nummer to og måtte gå i dusjen etter sju minutter.

    – Det er et klart straffespark og et klart gult kort, sa TV 2-ekspert Simen Stamsø-Møller.

    Sæter scoret sitt aller første eliteseriemål for Vålerenga siden overgangen fra Rosenborg før sesongen.

    – Det er sjelden jeg er veldig nervøs før straffer, men i dag hadde jeg vel tett på 200 i puls. Det var nervepirrende, sa Sæter.

    Ikke lenge etterpå gikk TIL-spiller Alexander Warneryd i bakken da Vålerenga-kaptein Ghayas Zahid kom opp i ansiktet på ham. Begge spillere fikk gult kort.

    – Nå er det litt barnehage, sa Stamsø-Møller.

    Warneryd skulle på slutten bli utvist for sitt andre gule kort. Dermed må TIL klare seg uten to profiler i rivalkampen mot Bodø/Glimt neste helg.

    – Knockout

    Etter 20 minutter var Sæter i sentrum igjen. Spissen hoppet majestetisk opp og styrte ballen i mål med foten etter et innlegg fra Dennis Gjengaar.

    – Snakk om å slå knockout på stopperne til Tromsø i løpet av de første 20 minuttene, sa Stamsø-Møller.

    Like etter pause slo Gjengaar et nytt godt innlegg som Mathias Grundetjern scoret på med et hardt hodestøt.

    Med 20 minutter igjen ble Sæter byttet av. Inn kom stortalentet Gabriel Rajkovic, som brukte ti minutter på å score et flott mål med venstrefoten.

    Vålerenga skal møte Kristiansund borte i siste kamp før landslagspausen. Tromsø har tøffe kamper i vente mot både Bodø/Glimt og Viking før og etter landskampene.

    (©NTB)

    Relaterte artikler

    Del artikkel

    Bookmakertesten 2026 Oppdatert

    Epicbet best i årets bookmakertest

    Tipsbladet har vurdert 20 spillselskaper på odds, fotball, brukeropplevelse, kampanjer og total sportsbook-kvalitet.

    1
    Epicbet 90 av 100 poeng
    🏆
    2. Coolbet 89 p
    3. BoaBet 84 p

    Se hele sluttabellen, kategorivinnerne og hvorfor Epicbet gikk til topps etter en av de jevneste gullkampene i testens historie.

    Les om vinneren →

    Siste nytt

    Nyhetsbrev

    Få siste nytt rett i mailen