Felix Va ble tomålsscorer da Lillestrøm befestet sin posisjon i medaljekampen med 3-2 over Brann på Åråsen.
For annen gang denne sesongen sto Fredrik Gulbrandsen og Felix Va for scoringene da Lillestrøm møtte Brann. I september vant LSK 2-1 i Bergen.
Lillestrøm ble herjet med av Real Sociedad i europaligaen i midtuken og tapte 0-6. Søndagens seier var således en opptur, og fremover skal det kjempes om medalje og mer europaspill.
Brann kom til Åråsen med to strake serietap i bagasjen. Det murret etter 1-3-tapet for Vålerenga sist helg, og søndag måtte laget nok en gang reise fra Østlandet med tap. Noah Holm, som i midtuken scoret hattrick mot Zalgiris Kaunas i conferenceligaen, ga Brann håp med en redusering fem minutter før slutt, men LSK holdt unna.
Brann står uten borteseier i ligaen siden midten av juli. Bergenserne tok kontroll på kampen mot Lillestrøm, men måtte etter 23 minutter se Gulbrandsen score.
Gustav Nyheim avsluttet fra 15 meter, men Gulbrandsen brøt ballbanen og stanget den i nettmaskene bak en utspilt Simen Vidtun Nilsen i Brann-målet.
Etter 58 minutter ble Kristian Eriksen sendt inn på banen i jakten på Brann-utligning, og han slo til etter bare to minutter. Innlegget til Kristall Ingason gikk gjennom hele hjemmeforsvaret og fant Eriksen på bakerste stolpe.
Men jubelen stilnet raskt blant de tilreisende. Va sørget for ny LSK-ledelse da Lars Ranger stusset ballen inn i feltet på en corner. Va sto nærmest på streken og sendte den i nettmaskene.
Og de dramatiske minuttene fortsatte, for like etterpå skjøt Brann-spiss Niklas Castro i stolpen.
Ti minutter før slutt sikret Va langt på vei LSK-seieren med et hardt skudd i nettaket. Det ble ikke uventet spenning på tampen, men hjemmelaget holdt unna.
LSK-keeper Pontus Dahlberg skulle opprinnelig starte kampen, måtte kaste inn håndkleet med skade på oppvarming etter en smell han fikk mot Real Sociedad. Stefan Hagerup voktet målet i seieren.
Brann har Grorud på bortebane i cupen onsdag. Neste søndag kommer Molde til Bergen.
LSK skal møte Sogndal i cupen på hjemmebane, før tabelljumbo Start er motstander i Kristiansand neste helg.
(©NTB)

