More

    Johaug avfeier VM-snakk: – Tror ikke jeg skal tilbake dit

    Therese Johaug (38) lar seg ikke friste av å løpe i neste års friidretts-VM i Beijing.

    Det kommer fram i en fersk episode av podkasten «Gukild & Johaug». Sist helg greide hun supertiden 30.51 på Hytteplanmila, som er et 10 kilometer langt gateløp.

    Med det ble hun Norges nest raskeste kvinne noensinne på distansen.

    Etterpå fikk hun høre fra sportssjef Hanne Lyngstad i Norges Friidrettsforbund at hun bare var 11 sekunder unna VM-kravet på 10.000 meter.

    – Men det mesterskapet går i Kina. Der har jeg gått OL før, og jeg tror ikke jeg skal tilbake dit, sier Johaug lattermildt i podkasten.

    Har ikke bestemt seg

    Hun drar derimot på det når hun kommer inn på OL i Los Angeles i 2028.

    – Jeg er ikke fremmed for det, men jeg har ikke bestemt meg for å gå for det heller. Jeg løper først og fremst fordi jeg har lyst til å prøve å få en god maratontid, understreker Johaug og legger til:

    – I alle år har jeg sagt at jeg vil prøve å løpe halvmaraton og maraton etter at jeg har lagt opp på ski.

    I podkasten blir Johaug utfordret av Emil Gukild til å si hva hun vet om prosessen mot OL om under to år.

    – Kravet er ikke satt, men det kommer kanskje i desember med tilbakevirkende kraft.

    Johaug sier hun har skjønt det sånn at maratonkravet kan komme på et sted mellom 2.23.00 og 2.24.00.

    – Så fort må jeg da løpe. Ellers må man løpe en maraton og en bra halvmaraton for å komme inn på en rankingliste og på den måten komme seg til OL, forklarer Johaug.

    – Virker så fjernt

    Den tidligere langrennsdronningen vet ikke hvordan hun skal forholde seg til et eventuelt landslagstilbud fra friidretten.

    – Jeg har ikke tatt noe stilling til det, for det virker så fjernt. Foreløpig blir det som å stikke fingeren opp i lufta. Først skal man løpe.

    Tobarnsmoren sier at hun er blitt glad i å kunne styre egen hverdag etter et langt skiliv.

    – Hverdagslogistikken med familien er det viktigste.

    (©NTB)

    Relaterte artikler

    Del artikkel

    Bookmakertesten 2026 Oppdatert

    Epicbet best i årets bookmakertest

    Tipsbladet har vurdert 20 spillselskaper på odds, fotball, brukeropplevelse, kampanjer og total sportsbook-kvalitet.

    1
    Epicbet 90 av 100 poeng
    🏆
    2. Coolbet 89 p
    3. BoaBet 84 p

    Se hele sluttabellen, kategorivinnerne og hvorfor Epicbet gikk til topps etter en av de jevneste gullkampene i testens historie.

    Les om vinneren →

    Siste nytt

    Nyhetsbrev

    Få siste nytt rett i mailen