Andreas Helmersen fikk tillit på topp som en av seks endringer i Bodø/Glimts lag i hengekampen mot HamKam, og han takket med to mål i 3-0-seieren som sendte laget til 2.-plass på tabellen.
Glimt passerte lederlaget Tromsø, men er poenget bak fjorårsmester Viking, som takket være sin borteseier over Lillestrøm er ny serieleder.
VM-helten Patrick Berg startet for Glimt for første gang siden han storspilte i kamp etter kamp på amerikanske NFL-arenaer, og han scoret det tredje målet etter et hjørnespark i det 75. minutt.
– Dette var veldig gøy. Det er alltid gøy å spille fotball, og spesielt når vi får matchen inn i vårt spor, sa Berg til TV 2.
Det var likevel en spiller med en mer beskjeden rolle i sommerens norske VM-eventyr som imponerte mest i Glimt-laget.
Hjemmelaget brukte tid på å skape store sjanser mot et HamKam-lag som forsvarte seg godt, men Fredrik Bjørkan utfordret i det 24. minutt Snorre Strand-Nilsen, rykket mot kortlinja og la et perfekt innlegg på hodet til Andreas Helmersen. Spissen sto helt alene og trengte bare å styre den i mål.
– Helt nydelig innlegg. Den var ferdigscoret, sa Helmersen til TV 2 i pausen.
På overtid i den første omgangen leverte Bjørkan en skuddfinte som satte William Osnes-Ringen helt ut av spill, og venstrebacken tvang keeper Marcus Sandberg til en kjemperedning.
Innimellom hadde HamKam vært veldig nær utligning. Bare to minutter etter Glimts ledermål slo Anton Ekeroth et oppspill som førte til en to-mot-en-kontring. Henrik Udahl spilte Julian Gonstad alene gjennom, men Nikita Haikin rykket raskt ut og tok forsøket på vipp i kroppen.
På hjørnesparket fikk Udahl hodet på ballen ved lengste stolpe, men den falt ned på nettaket.
– De har mye ball, og det visste vi på forhånd, men om vi holder laget kompakt og er vågale i presspillet så vil det by seg muligheter på kontringer, sa HamKam-trener Thomas Myhre til TV 2 i pausen, men laget hans skulle ikke få noen vei tilbake i kampen.
Det var spilt bare et par minutter av 2. omgang da Bjørkan viste seg fram igjen, med et skudd fra 20 meter som endret retning på Patrick Metcalfe. Sandberg sto for en kjemperedning.
HamKam-keeperen leverte en ny god redning da Brynhildsen avsluttet i det 50. minutt, men på returen var Helmersen nådeløs og doblet ledelsen.
Berg økte til 3-0 kvarteret før slutt da Håkon Evjens hjørnespark fra høyre gikk gjennom feltet og han enkelt skjøt i mål fra motsatt hjørne av 5-meteren.
Glimt tok sin sjette seier på sju hjemmekamper i Eliteserien i år, og la på til 20-2 i målscore på Aspmyra. HamKam er fortsatt uten borteseier, nå med resultatrekken 0-3-3.
(©NTB)

