VM-tittelen i rally glapp med minste mulige margin for Oliver Solberg. Avgjørelsen på Sardinia ble et drama uten like. Solberg krasjet få sekunder før mål.
Søndagens fire fartsprøver utviklet seg til å bli en gedigen thriller om seieren i årets verdensmesterskap.
Elfyn Evans hadde et lite tak på Oliver Solberg foran de siste to fartsprøvene på Sardinia, men punkterte på den nest siste. Det kostet både tid og viktige VM-poeng.
Foran den siste prøven var forutsetningene krystallklare: Solberg måtte slå Evans for å ta VM-tittelen. Ingen andre kunne blande seg inn i tittelkampen.
Gjennom hele den siste fartsprøven lå Solberg foran Evans, men få hundre meter før mål mistet han kontrollen over bilen forsvant ut i terrenget.
– I den svingen? Der er det aldri noen som har kjørt ut noen gang, sa VG-ekspert Andreas Mikkelsen vantro.
Den sju kilometer lange og avgjørende power stage-etappen ble klimakset i det som ble en søndag rallyfansen kommer til å snakke om i lang tid.
Allerede i forkant av etappen kjempet pappa Petter Solberg med tårene.
– Det er så emosjonelt. Det er helt sjukt. Han drømmer, og jeg drømmer, sa han til WRC mens tårene presset på.
Titteldramaet virket nærmest komplett da en fortvilet Evans punkterte på fartsprøve nummer 16. Siste fartsprøve inneholdt imidlertid enda en omdreining i dramaet.
Pappa Petter satt mutters alene og fulgte med på telefonen da sønnens drøm gikk i tusen knas. Oliver Solberg kom seg riktignok til mål og vant Sardinia-rallyet sammenlagt, men det var en uhyre mager trøst.
Solberg hadde 21 poeng å ta inn på Elfyn Evans foran helgens kjøring på Sardinia. Svensk-nordmannen brukte helgen til å spise seg nærmere og nærmere VM-rivalen.
Foran den aller siste etappen skilte det i praksis ett poeng i favør av Evans. På den etappen ble det delt ut fem poeng til vinneren. Førerne som fulgte på de neste plassene fikk fire, tre, to og ett poeng.
Dermed ville Solberg vinne verdensmesterskapet dersom han plasserte seg foran Evans i avslutningen. For ved poenglikhet ville svensk-nordmannen ta tittelen på flere VM-rundeseirer denne sesongen.
Et røft rally på Sardinia gjorde at det bare var sju førere igjen i den tøffeste rallyklassen før søndagens fartsprøver.
Elfyn Evans hadde foran årets sesong endt som nummer to sammenlagt i rally-VM hele fem ganger. To ganger tidligere (2020 og 2025) hadde waliseren tapt på målstreken etter å ha ledet VM sammenlagt før siste runde.
Utgangspunktet for Oliver Solberg var at kunne bli Sveriges første verdensmester i rally siden Stig Blomqvist i 1984. Björn Waldegård vant VM-tittelen i 1979 og ble nummer tre totalt i 1980. Stig Blomqvist fulgte opp tittelen i 1984 med å bli nummer to året etter. Kenneth Eriksson ble nummer tre totalt i 1995.
De 30 årene som fulgte etter 1995 var det svensk medaljetørke.
Pappa Petter Solberg tok i sin karriere like mange plasseringer på seierspallen som alle de svenske VM-førerne til sammen. Foruten VM-tittelen i 2003, ble Petter Solberg nummer to i 2002, 2004 og 2005 og nummer tre i 2010.
(©NTB)

