More

    Everton – Fulham: Mange steg i riktig retning

    Premier League-runden ble tjuvstartet fredag, da to tidligere ligamestere barket sammen på King Power Stadium. Nottingham Forest var helt oppe på 8.plass før helgens runde, og klatret til 5. plass etter også å ha tatt full pott mot Leicester. Jamie Vardy utliknet gjestenes ledelse, men formspiller Chris Wood banket inn to nye fulltreffere og sørget for full pott til skogvokterne. Forest ha nå notert seg for elleve scoringer denne sesongen, og 32-årige Wood har selv sørget for syv av dem.

    Fem nye kamper på menyen i dag, før tittelutfordrerne Liverpool- og Arsenal barker sammen i én av fire kamper søndag. I dag ser vi nærmere på oppgjøret mellom Everton og Fulham, men du kan i helgens utgave av Tipsbladet – som er åpen for alle – lese om samtlige kamper i både Premier League og Championship.

    Solid defensivt alternativ

    Everton
    Everton – Fulham: Michael Keane har endelig fått fotfeste som stopperalternativ i Everton

    Everton har ikke bare holdt nullen i strake kamper, men nå også gått fire strake uten tap. Ekstra gledelig er det nok at man i siste to kamper, mot Newcastle og Ipswich, har holdt rent bur til tross for å ha måtte klare seg uten stopperbauta Jarrad Branthwaite. Erstatter Michael Keane har fått mye pepper fra Toffees-fansen de siste sesongene, men de siste ukene har den tidligere Burnley-forsvareren virkelig tatt ansvar. I 2-0-seieren forrige helg scoret han sågar målet som avgjorde kampen på Portman Road.

    Fraværet av Branthwaite var spesielt tydelig i sesonginnledningen, og Everton sto da også med 4 tap og 13 baklengs etter sesongens første fire kamper. Keane har stått frem, og det har så definitivt også 39-årige Ashley Young gjort – på både høyre og venstre side i forsvaret. Veteranen har ikke bare verdifull erfaring, men er også mer anvendelig enn normalt er.

    Ndiaye viser seg frem

    Everton
    Everton – Fulham: Iliman Ndiaye

    Sean Dyche og Everton har i overkant lenge vært avhengig av en friskmeldt Dominic Calvert-Lewin for å finne veien til motstanderens mål, mens Beto bare glimtvis har vist sin verdi etter overgangen fra Udinese. Det er ikke enkelt å spille spiss i Everton, men etter en vanskelig innledning har nå Iliman Ndiaye bevist at han kan bli storscoreren The Toffees så lenge har etterlyst. Den tidligere Sheffield United-angriperen er tilbake i England etter et mislykket opphold i Marseille, og etter ny scoring mot Ipswich kan nødvendig selvtillit igjen ha innfunnet seg. Spesielt viktig var det at Ndiaye viste seg frem mot Ipswich, da Calvert-Lewin akkurat denne dagen virket å kunne spille til langt på kveld uten å treffe mellom stengene. 

    Godkjent innledning

    Fulham har tatt poeng i fem av sesongens første åtte kamper, og selv om man nå står uten poeng fra sine siste to – så har da Manchester City og Aston Villa stått på motsatt halvdel. Og heller ikke mot de to topp 4-lagene var man noen kasteball. Langt derifra. Mot City hadde man flust med muligheter til å få med seg både ett og tre poeng, men Adama Traore presterte å misbruke tre kjempesjanser alene med Ederson. Også mot Villa kunne det så utvilsomt blitt poeng, og denne gang var det et usedvanlig svakt straffespark av Andreas Pereira som ødela mulighetene.

    Everton – Fulham: Mange steg i riktig retning Raul Jimenez Fulham everton
    SCORINGSVARSEL: Raul Jimenez leverer varene for Fulham

    Totalt sett er det uansett veldig mye positivt å finne i denne sesongs Fulham-utgave. Emile Smith Rowe har, ikke helt uventet, vært en åpenbaring etter overgangen fra Arsenal. Samtidig har Raúl Jimenez funnet tilbake til taktene han viste da han var på sitt beste for Wolves, akkurat som Adama Traore. For sistnevnte er det nå bare scoringene som mangler. Og det er godt håp om mer fra Fulham allerede denne helgen. Statistikken mot Everton viser tross alt syv strake kamper uten tap.

    Everton – Fulham

    Everton – Fulham: Mange steg i riktig retning Sander Berge Fulham everton
    Everton – Fulham: Sander Berge

    Everton har funnet flyt, men har tradisjonelt slitt tungt mot nettopp Fulham. I fire av siste fem mot hovedstadsklubben har man gått målløse av banen, og alle de siste tre hjemme mot Fulham har endt med tap. Må fortsatt klare seg uten Nathan Patterson, James Garner, Tim Iroegbunam, Armando Broja og Youssef Chermiti, men Jarrad Branthwaite og Jesper Lindstrøm er friskmeldte og klare til å bidra.

    Fulham står med like mage poeng etter åtte kamper som de har gjort de to foregående sesongene, men kamp nummer ni endte da ved begge anledninger med tap. Foran motstanders mål setter man sin lit til pånyttfødte Raul Jimenez, som har sciret mål i ti av sine siste tolv kamper fra start. Meksikaneren har bidratt med målpoeng i alle siste fem kamper. Fulham må i ettermiddag klare seg uten den skadede duoen Jorge Cuenca og Carlos Vinicius, samt Joachim Andersen som soner etter sitt røde kort mot Villa.

    Oddstips

    Everton – Fulham
    Goodison, lørdag 18.30
    Odds fra Norsk Tipping: 2,70 – 3,30 – 2,55

    Dette kan vippe begge veier, men Fulhams statstikk mot Everton er imponerende. At gjestene kommer til kamp med strake tap på samvittigheten legges ikke så stor vekt på, da motstanden har vært formidabel. Vi tror på Fulham-poeng, og spiller B – Draw No Bet. Det er også spennende alternative spill i kveld, som at Jimenez bidrar med målpoeng og at begge lag scorer mål.

    Ukens utgave av Tipsbladet, helt gratis!

    Tipsbladet

    Relaterte artikler

    Del artikkel

    spot_img

    Siste nytt

    Nyhetsbrev

    Få siste nytt rett i mailen