Først sikret polske Maja Chwalinska seg en senasjonell semifinalebillett i Roland-Garros. Så røk stjernen Aryna Sabalenka på hodet ut.
Det ble sjokkenes dag i den franske storturneringen i tennis onsdag.
Sabalenka fra Belarus jaktet sin første tittel i Paris, men fikk drømmen knust da hun sportslig sett falt sammen i kvartfinalen mot russiske Diana Sjnaider.
Verdenseneren Sabalenka vant første sett og hadde i tillegg brutt motstanderen sin to ganger i sett nummer to. Stillingen var 6-3, 4-1 da totalkollapsen fant sted.
– Mentalt falt jeg i et dypt, dypt og mørkt hull. Jeg greide bare ikke å ta meg ut av det igjen, sa Sabalenka.
Sjnaider vant med sifrene 3-6, 7-5, 6-0 i et meget spesielt oppgjør der Sabalenka vant bare ett av kampens siste 13 game.
I den andre kvartfinalen ble polske Maja Chwalinska, som er nummer 114 på WTA-rankingen, den andre kvinnelige spilleren i historien som har nådd semifinalen etter å ha spilt seg inn i storturneringen gjennom kvalifiseringen.
Onsdagens kamp mot russiske Kalinskaja ble vunnet 7-6 (7-3), 6-3.
Før turneringen i Paris hadde Chwalinska vunnet bare to kamper på WTA-tournivå på grus i karrieren. Nå er hun én seier unna å kunne konkurrere om den største tittelen underlaget har å by på.
I torsdagens semifinale venter 25.-seedede Sjnaider.
Nadia Podoroska ble i 2020 den første kvinnen i Open-æraen som kvalifiserte seg til en Grand Slam-turnering og nådde semifinalen. Nå har hun altså fått selskap i historiebøkene.
– Jeg vet ærlig talt ikke hva som skjer. Jeg vet at jeg gjentar meg selv, men hver eneste kamp her er litt vill for meg, så jeg er veldig takknemlig, sa Chwalinska etter onsdagens seier.
– Jeg er glad for at det ser slik ut, men jeg var definitivt nervøs. Det er normalt, la hun til på spørsmål om den rolige framtoningen på banen.
– Jeg prøver bare å vinne hver kamp jeg spiller, sa den polske jenta.
(©NTB)


