Dette er en eksklusiv artikkel. Kun abonnenter har tilgang.
Barnsley måtte kjempe hardt for tre poeng mot Wycombe. Nå gjøres det klart for to enorme hjemmekamper som kan avgjøre mye.
De fortjente det ikke, men når innbytter Slobodan Tedic stanget inn innlegget fra Luke Thomas fem minutter før slutt var det ingen som brydde seg om det. 1-0 seieren satt langt inne og Wycombe fortjent minst et uavgjort, men forsvarstrioen til Barnsley fortsatt storspillet og stoppet alt av forsøk som kom. Dermed ble grunnlaget for den kommende uken perfekt for mannskapet som nå står med elleve kamper uten tap i serien. Den påfølgende uka skal de ut i to avgjørende hjemmekamper mot Sheffield Wednesday og Ipswich. Med seier her vil de være forbi Ipswich på tredje og ha god los på både Plymouth og Sheffield Wednesday.
Tirsdagens oppgjør på Oakwell blir dermed en kamp mellom to av formlagene i League One. Sheffield Wednesday klarte bare 1-1 mot Bolton fredag men står nå med 23 kamper uten tap. Kommer de seg bort fra Oakwell med poeng har de potensial til å gå sesongen ut uten tap. Dette blir uten tvil den tøffeste testen som gjenstår for Darren Moore og Uglene. Egen preview til det oppgjøret kommer.
To klar for League Two, fire kjemper om å unngå de to siste plassene
Forest Green kjempet tappert men det ble et nytt tap borte mot Plymouth. Jumbolaget har nå 13 poeng opp til trygg plass og er det laget i ligasystemet som har sluppet inn flest skåringer (71) og har den verste målforskjellen (-43). De får trolig følge av Cambridge ned til League Two for det var tynn suppe som ble levert hjemme mot Charlton i helgen i et fortjent tap. Burton og Cheltenham tok sterke seiere igjen og er enn så lenge på passelig trygg grunn. Dermed er det opp til Oxford United, Milton Keynes, Accrington og Morecambe å unngå de to siste nedrykksplassene. Milton Keynes tok steget opp fra nedrykksplass da de slo Accrington 1-0 på Crown Ground. Sullay Kaikais scoring etter åtte minutter ble matchavgjørende til tross for stort press fra hjemmelaget. Liam Manning kunne ikke forstå hvordan han ikke fikk tre poeng i sin debutkamp borte mot Morecambe. Med 1-1 er det fortsatt mulighet for at Oxfords beste lag blir å finne på nivå fire neste sesong.
Accrington med sin kamp til gode på både Milton Keynes og Oxford United kan ta seg opp på trygg grunn tirsdag kveld og ny hjemmekamp. Men møte med et presset Plymouth som blir jaget av flere levner ikke håp om den store poengfangsten der.
Statistikk fra helgen
- Peterborough har vunnet fire av sine syv siste bortekamper etter seieren over Lincoln i helgen, noe som er like mange som de klarte på sine siste 28 bortekamper før dette. De stoppet også Lincoln sin rekke på 19 hjemmekamper på rad uten tap.
- Burton Albion har vært involvert i 117 scoringer i sine ligakamper denne sesongen (47-70). Noe som er mer enn noe annet lag blant lagene i de fire øverste divisjonene.
- Charlton Athletic’s Jesurun Rak-Sakyi scoret sitt tiende mål for sesongen. Han er dermed -med sine 20 år og 164 dager – den yngste spilleren som når ti scoringer blant de klubbene i ligasystemet.
- Portsmouth vant to bortekamper på rad for første gang siden september etter seieren over Bristol Rovers i helgen.