Superveteranen Heidi Weng (35) strutter av selvtillit og godt humør foran kommende langrennssesong og virker minst like motivert som før.
Hun antydet for en tid tilbake at det var slutt etter den kommende sesongen, men det er ikke lenger like sikkert. 35-åringen var i godt lune og koste seg stort da kvinnelandslaget i langrenn var samlet på Lillehammer sist uke.
Weng spøkte og lo og virket kruttsterk på den intervalløkten hun gjennomførte da NTB var til stede. Hvis den var representativ for hvordan hun føler seg for tiden, går hun inn mot en ny, sterk sesong i langrennsløypa.
– Heidi er i svært godt humør for tiden. Hun har det både i kjeften og beina. Heidi har jo en viss form for rutine opp i alt stresset, og det gjør at hun ofte går inn i sesongen på en god måte. Hun har fått gjort jobben uten at det er blitt verken for mye eller for lite. Jeg tror at hun kommer til å være i godt humør når sesongen starter også, sier landslagstrener Sjur Ole Svarstad til NTB.
Weng har fått lagt ned treningsarbeidet som skal til. Hun har til og med vært på to høydesamlinger, og det var ikke med i planen da sesongoppkjøringen ble fastlagt.
– Hun virker veldig motivert. Hun har vært med på dette i mange år, og jeg synes jammen at hun ser bra ut altså. Hun virker veldig dedikert, og det gleder et trenerhjerte. Hun virker veldig klar for en ny sesong, sier Svarstad.
Han får helhjertet støtte fra trenerkollega Marit Bjørgen. Hun var selv med på samme langrennslandslag som Weng i en årrekke, og er en av dem som kjenner hennes kapasitet aller best.
– Det er et godt tegn at Heidi er i et slikt godt humør, men jeg har bare så vidt sett henne i sommer, fordi da hun var i høyden hadde jeg allerede reist hjem fra den samme samlingen i Font Romeu.
– Hun virker toppmotivert?
– Ja, ja. Hun kjenner at kroppen fungerer og har det bra på hjemmebane. Alt henger sammen. Hun vet at hun er gjennomtrent og har en slik peiling på det hun gjør. Er det virkelig noe som hadde gledet meg, så er det at hun hadde fått opplevd det største i Falun, sier Bjørgen til NTB.
Heidi Weng har gjentatte ganger sagt at Falun er en av hennes favorittarenaer, og det er akkurat der vinterens VM finner sted. Weng deltok i Falun også sist det var VM på Lugnet i 2015. Da var hun en del av det norske laget som tok gull på stafetten.
Weng er nok bankers på det norske stafettlaget også denne gangen, og kanskje kan hun kjempe om edleste valør også på individuelle distanser, selv om konkurransen fra de svenske stjernene som Frida Karlsson og Ebba Andersson er ganske så formidabel.
35-åringen vet ikke selv ennå helt hvordan sesongen blir lagt opp.
– Den foreløpige planen er å være med i verdenscupen i Ruka og Trondheim og så stå over Davos. Etter det vet jeg faktisk ikke helt. Jeg har ikke noen plan A og B, sier Weng til NTB.
(©NTB)

