Spillerforeningen Niso er bekymret for den tøffe kampbelastningen Erling Braut Haaland (26) og andre norske toppspillere utsettes for.
Haaland og resten av det norske fotballandslaget har en uhyre intensiv periode bak seg – med fire kamper på kort tid. Etter søndagens bortekamp i Portugal går turen tilbake til klubbhverdagen, der et nytt race med kamper venter i ukene som kommer.
For Haalands del står oppgjørene i Premier League og Champions League i kø. Jærbuen spilte samtlige 90 minutter i Norges tre første kamper i nasjonsligaen, før det ble 66 minutter i Porto søndag.
Nå reagerer Niso på hardkjøret og varsler samtaler med både Norges Fotballforbund, norske toppklubber og internasjonale aktører.
– Vi har over tid sett en urovekkende utvikling der belastningen på de beste spillerne har blitt altfor høy. Det har allerede fått konsekvenser for flere spillere. Dette er alvorlig, sier leder Kristoffer Vatshaug.
Spillerforeningen peker på at Haaland og andre har vært utsatt for et hardt kjør over lang tid. I sommer kom VM-sluttspillet i USA, Canada og Mexico i bakkant av en lang klubbsesong. For ett år siden startet Haaland en ny sesong etter å ha spilt klubb-VM på sommeren.
– Dette er ikke bærekraftig over tid. Spillerne ønsker å prestere for både klubb og landslag, og mange vil strekke seg veldig langt før de selv sier stopp. Derfor må vi få på plass et system som beskytter dem bedre, sier Vatshaug.
Niso-sjefen opplyser at han umiddelbart etter VM var i dialog med norske klubber om betydningen av restitusjon for spillerne som deltok i mesterskapet i Nord-Amerika.
Nå skal det tas nye initiativ i saken – også internasjonalt.
– Vi ønsker tydeligere rammer for belastning og restitusjon. Det handler om tiden mellom kampene, sammenhengende hvileperioder, reisebelastning og hvor mye tid spillerne får til å hente seg inn etter en lang sesong, sier Vatshaug.
Han mener ansvaret ikke kan legges på den enkelte spilleren.
– Vi kan ikke ha et system der beskyttelse av spillere avhenger av at han eller hun selv sier stopp. Fotballspillere vil spille fotball. De vil stille opp for klubben, landslaget og lagkameratene.
Etter kampslutt i Porto søndag brukte Haaland og flere andre norske spillere bare en liten halvtime på å forlate arenaen. Det vakte oppsikt. De satte kursen for et ventende privatfly, som fraktet dem hjem til England.
Landslagssjef Ståle Solbakken adresserte belastningen på Haaland etter kampslutt.
– Han (Haaland) var sliten mot Wales. Derfor hadde vi en fortrolig samtale i går. Vi gikk gjennom de ulike alternativene, sa Solbakken til norske medier.
– Han kunne ha spilt de siste 45 minuttene mot Portugal. Det var noe vi vurderte. Men han hadde en veldig dårlig følelse rundt det. … Jeg er veldig glad for at han klarte å levere 60 gode minutter, la han til.
Niso viser til en rapport fra 2025 som baserte seg på en studie med 70 medisinske og fysiske eksperter i profesjonell herrefotball. Ekspertene kom fram til 12 anbefalte sikkerhetsstandarder for å beskytte spillerne mot for høy belastning.
Blant anbefalingene er fire uker fri etter sesongen, hvorav to uker helt uten forpliktelser, minimum fire uker med opptrening før spillerne går tilbake i konkurranse og tydeligere hensyn til reisebelastning og restitusjon.
– Når det finnes tydelige faglige anbefalinger, må de tas på alvor når kampprogrammet bestemmes, sier Vatshaug.
Han vil nå ha tydeligere regler som beskytter spillerne og sier dagens utvikling går på bekostning av spillernes helse.
(©NTB)

