MAROKKO VS NORGE: Norge slet seg til uavgjort i generalprøven til VM.
Marokko vs Norge
MAROKKO VS NORGE: Det skulle bli en tøff test før alvoret starter i VM. Marokko kom forrykende ut av startblokkene, og fikk Norge tidlig på gaffelen. Tok ledelsen etter et stygt balltap etter bare åtte minutter, og Marokko kontrollerte store deler av begivenhetene i New Jersey. Norge kom imidlertid bedre med etter at Marokko byttet seg kraftig ned utover i andreomgangen, og Martin Ødegaard sørget for at nordmennene unngikk tap i generalprøven med en fin utligning.
Førsteomgang
Marokko startet kampen desidert best, og Norge virket nærmest overrasket over det voldsomme presset som marokkanerne kom med. Og etter bare åtte minutter fikk berberløvene uttelling. Kristoffer Ajer mistet ballen i farlig området, og Marokko takket og bukket ved Brahim Díaz’ fine avslutning. Norge reiste seg umiddelbart etter kalddusjen, og kom atskillig bedre med i matchen. Kom til noen brukbare muligheter, uten at det ble det helt store – men Alexander Sørloth fikk en scoring underkjent for et ytterst billig frispark imot.
Berberløvene fortsatte å styre det meste av begivenhetene, og hadde flere farligheter i løpet av omgangen, men Nyland tok seg greit av det som kom hans vei. Norges beste sjanser før pause kom ved Antonio Nusa og Erling Haaland, men likevel måtte det konstatereres marokkansk ledelse til hvilen.
Andreomgang
Andreas Schjelderup fikk sjansen fra start etter pause for Antonio Nusa, og Benfica-profilen presenterte seg umiddelbart. De påfølgende norske cornerne resulterte dog i intet. Men, en oppløftende start på omgangen. Norge var mer med etter hvilen, men igjen var det Marokko som skapte de største sjansene. Marokko byttet ut alle sine største stjerner etter drøye timen, og det gikk ikke mange minuttene før Norge fulgte etter. Tar man med den obligatoriske drikkepausen med i ligningen, er det ikke vanskelig å forstå at kampen naturligvis ble veldig oppstykket deretter.
Så, med drøye kvarteret igjen, satt den for Norge. Oscar Bobb driblet seg fri på høyrekanten, og fant Martin Ødegaard med en utsøkt pasning. Kapteinen, som frem til da hadde vært veldig svak, dunket kontrollert inn sin femte landslagsscoring og en nokså ufortjent utligning.
For ordens skyld, har vi kun vurdert de norske spillerne som startet kveldens generalprøve mot Marokko.
Marokko vs Norge: Spillerbørs
Ørjan Nyland: 6
Kunne ikke gjøre all verden med åpningsmålet, og ble satt på prøve langt oftere enn i det siste året.
Julian Ryerson: 6 BB

Som alltid upåklagelig innsats, og viste også at han behersker dette nivået.
Kristoffer Ajer: 4
Stygg ballmist som fører til Marokkos første.
Torbjørn Heggem: 5
Bedre enn i kampen mot Sverige, men ble, som Ajer, satt på mange vriene prøver.
David Møller Wolfe: 4
Sander Berge: 5
Slet med tempoet i Marokkos press-spill.
Martin Ødegaard: 5
Veldig svak landskamp av kapteinen, helt frem til han plutselig utlignet med drøye kvarteret igjen.
Fredrik Aursnes: 6
Den beste på Norges midtbane.
Alexander Sørloth: 5
Usedvanlig anonym match av den Juventus-aktuelle profilen.
Erling Braut Haaland: 3
Våknet hver gang han været muligheter for scoring, men ellers veldig anonym.
Antonio Nusa: 6
Fikk testa seg skikkelig mot verdens beste høyreback i Hakimi, og gjorde seg slett ikke bort.
Ståle Solbakken: 5
Landslagssjefen sparte ikke på kruttet, og sendte utpå de 11 vi tror kommer til å starte åpningskampen mot Irak. Kan hende har Norge aldri hatt en bedre startellever, men ble uansett rystet av Marokkos tempo og aggressivitet i presset og spill. Forhåpentligvis tok landslagssjefen med seg verdifull læring i en match der Norge fikk atskillige leksjoner om hva som kreves når noen av verdens beste landslag står på motsatt side.


