More

    Southampton-manageren fredes etter spionskandalen

    Tonda Eckert fortsetter som Southampton-manager til tross for at sjansen for Premier League-opprykk gikk i vasken etter spionskandalen mot Middlesbrough.

    Det opplyser Southamptons styreleder Dragan Solak i en uttalelse.

    – Jeg vil at vi skal se framover sammen, og det skjer med Tonda og hans stab. Han er mannen til å lede oss, og han har hele styret i ryggen, sier Solak.

    Det har vært høy temperatur i Southampton den siste måneden. I mai ble klubben kastet ut av opprykkskvalifiseringen til Premier League. Straffen kom som en konsekvens av at Southampton sendte en ansatt i lavere stilling til å spionere på en av Middlesbroughs treninger.

    I den påfølgende kampen ble Middlesbrough beseiret, samtidig som spionskandalen ble rullet opp.

    Ble kastet ut

    Southampton var dermed klar for Wembley-finale mot Hull, men Middlesbrough tok over plassen etter at straffen forelå.

    Engelske medier har spekulert høyt i at manager Eckert kunne bli sparket som følge av spioneringen han selv skal ha godkjent: Det blir han altså ikke.

    – Jeg ber om unnskyldning til alle supporterne som har støttet oss gjennom hele sesongen, og som skulle være en del av den største kampen i sesongen. Jeg beklager til spillerne som har gjort alt de siste seks månedene for å komme dit. De hadde fortjent å spille opprykksfinale, sier Eckert.

    I det uavhengige disiplinærutvalgets avgjørelse står det at spionasjen var autorisert av Eckert og en «bevisst gjennomført plan for å skaffe seg en sportslig fordel».

    Suksess

    Eckert ble hentet til Southampton i starten av november i fjor. Det var tyskerens første jobb som hovedtrener, og han fikk kjapt fart på laget fra sørkysten.

    Southampton lå på 20.-plass da Eckert kom inn. Ved serieslutt endte «The Saints» som nummer fire og var kun fire poeng fra direkte opprykk.

    Southampton har medgitt flere brudd på regelverket som forbyr spionasje på motstandernes trening før kamp. Innrømmelsen gjelder ikke bare møtet med Middlesbrough, men også kamper mot Oxford i desember i fjor og Ipswich i april.

    Klubben må starte neste sesong med fire minuspoeng.

    (©NTB)

    Relaterte artikler

    Del artikkel

    spot_img

    Siste nytt

    Nyhetsbrev

    Få siste nytt rett i mailen