More

    Partileder-odds

    19.februar kom nyheten om at Siv Jensen i mai fratrer sin stilling som partileder i FRP.
    – Det handler om meg. Jeg har behov for å gjøre noe annet. Jeg trenger mer tid til meg selv, jeg trenger å ikke alltid måtte sette andre hensyn først. Jeg vil fortsette å benytte arbeidskapasiteten og engasjementet mitt, men på noe annet enn det jeg har gjort de siste 24 årene, sa Jensen på pressekonferansen der hun varslet sin avgang.
    51-åringen var samtidig klar på hvem hun ønsket som sin etterfølger, da hun pekte på Sylvi Listhaug som ny leder og Ketil Solvik-Olsen som nestleder.
    – To fremragende politikere som tør tenke nytt, tør være tydelige, ta debattene og utfordre de etablerte sannhetene, sa Jensen.

    Oddsen på Sylvi (se all odds nederst i saken) er lav. Daniel Vassbund fra Coolbet.com er av dem som ikke er i tvil.
    – Listhaug blir ny partileder. Dette er høyresidens eneste sjanse til å vinne valget i september, og den tar de vare på, sier Vassbund til Tipsbladet.
    Får konkurranse
    Samtidig sås det lokal tvil i partiet, som denne uken gjorde byks på ny måling fra Ipsos/Dagbladet. FRP går der frem 3,4 % til oppslutning på 12,9.
    I den samme målingen har det blitt spurt hvem man ønsker som ny partileder, og der kommer ikke partiets finanspolitiske talsperson heldig ut. Listhaug støttes bare av 21 % av de spurte, mens 62 % anbefaler tidligere samferdselsminister Ketil Solvik-Olssen som Siv Jensens etterfølger.
    Innad blant FRP-velgere er det jevnere, med 56 prosent til Listhaug, mot 44 prosent til Solvik-Olsen. Mye tyder dermed på at valget av ny leder kan bli jevnere enn oddsen tilsier.
    Svaret kommer på landsmøtet i mai, og slik ser oddsen fra coolbet.com ut i dag:

    Relaterte artikler

    Del artikkel

    spot_img

    Siste nytt

    Nyhetsbrev

    Få siste nytt rett i mailen