More

    Wolfsburg-krisen et faktum – rykket ned fra toppdivisjonen for første gang

    Wolfsburg pådro seg et tidlig rødt kort og tapte 1-2 for Paderborn etter ekstraomganger. Dermed venter en tilværelse i på nivå to i tysk fotball neste sesong.

    Wolfsburg har siden opprykket til 1. Bundesliga i 1997 spilt sammenhengende i toppdivisjonen. De har før reddet seg fra nedrykk gjennom kvalifiseringen, men denne gangen gikk det ikke.

    Paderborn hadde hatt flere baller i stolpen da Laurin Curda bredsidet inn 2-1-målet ti minutter ut i første ekstraomgang. Det var nok til å sikre et bejublet opprykk.

    Klubben har to ganger spilt i toppdivisjonen (2014/15 og 2019/20), men endte sist begge gangene.

    Storklubb

    Wolfsburg er en tradisjonsrik klubb i Tyskland. Den ble formet etter annen verdenskrig av Volkswagen-arbeidere og har spilt sammenhengende i toppdivisjonen siden 1997/98-sesongen. Klubben vant Bundesliga-tittelen i 2009.

    Etter 0-0 i det første møtet i Wolfsburg var det alt spille om i Paderborn mandag.

    Dzenan Pejcinovic ga Wolfsburg en drømmestart etter tre minutter, men bare ti minutter senere ble lagkamerat Joakim Mæhle utvist etter å ha pådratt seg to gule kort.

    Dansk nedtur

    Filip Bilbija utlignet før pause. Paderborn hadde etter pause flere stolpetreff i jakten på seier, men det ble ekstraomganger. Der avgjorde Curda til ellevill jubel.

    Christian Eriksen spilte for Wolfsburg mandag. Dansken signerte for klubben i september og har kontrakt til sommeren 2027.

    Wolfsburg kunne rykke direkte ned denne sesongen, men unngikk det ved å slå St. Pauli 3-1 i siste seriekamp. Dermed ble det kvalifisering. Wolfsburg reddet plassen gjennom kvalifisering i 2016/17.

    (©NTB)

    Relaterte artikler

    Del artikkel

    spot_img

    Siste nytt

    Nyhetsbrev

    Få siste nytt rett i mailen