Bastian Schweinsteiger er i hardt vær etter å ha omtalt afrikansk fotball som «vill og uortodoks». Nå får han krass kritikk av Elfenbenskystens trener.
Uttalelsene til den tidligere Bayern München- og Manchester United-stjernen kom mens han var ekspert for ARD under kampen mellom Tyskland og Elfenbenskysten sist helg.
– Den afrikanske fotballen er ganske vill og uortodoks, og den er kanskje ikke så taktikkdrevet, sa Schweinsteiger.
Etterpå rykket flere ut med misnøye mot kommentarene, blant dem antidiskrimineringsorganisasjonen Kick It Out. Torsdag ble Elfenbenskysten-trener Emerse Faé spurt om temaet.
– Det er trist, og vi kan kalle det rasistisk, sa Faé.
42-åringen var spesielt skuffet over at meningen kom fra en spiller han selv fulgte mye med på som aktiv.
– Han var en veldig god spiller, og jeg er har alltid likt ham personlig. Jeg var også midtbanespiller og likte hvordan han så og forsto spillet. En venn av meg pleide å kalle meg Bastian siden jeg likte ham så godt.
– Da jeg hørte de kommentarene ble jeg skuffet, men jeg har ikke noe annet valg enn å akseptere det, sa Faé.
Faé mener lag fra Afrika flere ganger har vist at de er gode nok til å spille mot de beste.
– Schweinsteiger må vite at afrikansk fotball ikke bare er fysisk. Det er veldig teknisk og taktisk. Jeg kan bare håpe at disse kommentarene var klønete og at det ikke gjenspeiler ham. Men vi vet også at mange av de tidligere spillerne som blir eksperter, vil skape kontroverser, sa Faé.
Schweinsteiger har ikke selv kommentert saken etter at den blåste opp.
Elfenbenskysten sikret annenplassen i gruppen med 2-0-seier over Curaçao torsdag. Dermed kan det vente et møte med Norge i 16-delsfinalen dersom Norge ikke slår Frankrike fredag.
(©NTB)


