Vålerenga har ansatt Knut Rønningene som ny førstelagstrener. Han kommer fra rollen som assistenttrener i Sarpsborg.
Det opplyser Oslo-klubben på sine hjemmesider. VIF måtte ut med en sum for å løse Rønningene fra kontrakten med Sarpsborg, skriver sistnevnte klubb.
Rønningene har tidligere vært hovedtrener i Odd og trener for aldersbestemte landslag. Han tiltrer stillingen i Vålerenga umiddelbart og har sin første trening fredag.
– Å få muligheten til å jobbe i en klubb som Vålerenga er noe alle norske trenere og spillere drømmer om. Da henvendelsen kom, trigget dette meg voldsomt fra første sekund. Jeg gleder meg til å komme i gang med Johs (Johannes Moesgaard, hovedtrener) og resten av teamet, sier Rønningene.
Moesgaard mener 39-åringen passer godt inn i trenerteamet.
– Knut kommer inn med en profil som passer klubben perfekt når det gjelder kulturen vi ønsker å bygge. Han er hardtarbeidende, energisk og ambisiøs, og har erfaring fra flere roller i fotballen som vil gi oss enda mer faglig kunnskap i teamet, sier Moesgaard.
I Sarpsborg kom overgangen overraskende.
– For oss kommer dette som en stor overraskelse. Som klubb ønsket vi å bygge noe langsiktig med trenerteamet. Alt har gått veldig fort, sier sportssjef Hampus Andersson.
– Knut kom til oss før sesongen og har gjort en god jobb for oss. Nå som et tilbud i en klubb nærmere familien dukket opp, var det noe Knut selv ønsket å gjennomføre. Det er ingen dramatikk i dette, legger Andersson til.
(©NTB)

