Tour de France 2025 Etappe 13
🏔 Enmannskamp i høyden
Tour de France 2025 Etappe 13 kan bli en av de mest avgjørende dagene i årets ritt. Med kun 10,9 kilometer på menyen virker det kanskje beskjedent – men dette er ingen vanlig tempoetappe. Etter tre innledende kilometer på flatt terreng venter hele 8 kilometer med stigning, hvor de siste 1.000 meterne stiger med brutale 13 %.
Det hele avsluttes på det ikoniske flystripen i Peyragudes, kjent fra både Bond-film og tidligere Tour-drama.
🔍 Tour de France 2025 etappe 13: Kort og nådeløs
- Start: Loudenvielle
- Lengde: 10,9 km
- Høydemeter: ca. 670 m
- Stigning: 8 km à 7,8 % + 1 km à 13 %
- Tidskontroller: Ved 4 km og 7,6 km
Dette er en tempo der ren watt ikke er nok – rytterne må ha klatrebein og hode for å takle de siste kilometerne, hvor veien nærmest står rett opp.

🧠 Enkelt løypekart – komplekst regnestykke
Taktisk sett blir Tour de France 2025 Etappe 13 en nøtt. Rytterne må finne riktig balanse:
- Kjøre hardt nok på flaten for ikke å tape for mye tid
- Samtidig spare nok krefter til en stigning som blir tyngre for hvert tråkk
Det er ingen lagbil å lene seg på i finalen. Her handler det om egen rytme, konsentrasjon og eksplosivitet i høyden.
🧾 Et historisk bakteppe
Peyragudes er ikke et nytt navn i Tour-sammenheng. I 2022 ble denne klatringen brukt på nøyaktig samme måte – da i en fellesstart. Den gang slo Tadej Pogacar Jonas Vingegaard i en tett duell, men dansken tok tilbake kontrollen senere og vant sammenlagt.
Denne gangen kommer de én og én. Det er en helt annen dynamikk, og for Pogacar, nå i gul trøye, er det kanskje revansjen fra 2022 han ønsker å bekrefte.
Men også Remco Evenepoel lurer i kulissene – hans tempoleveranser tidligere i sesongen gir grunn til bekymring for rivalene.
🔮 Hvem vinner Tour de France 2025 etappe 13?
*** Store favoritter:
- Tadej Pogacar – Har gul trøye, vant samme bakke i 2022, og elsker bratte avslutninger.
- Remco Evenepoel – Teknisk sterk, solid på tempo, og en mester i pacing.
- Jonas Vingegaard – Må kanskje ta tid for å holde liv i sammendraget, men virker litt bak Pogacar nå.
** Utfordrere:
- Ben Healy – Har mistet sammenlagtledelsen, men klatret godt tidligere og har tempoferdigheter.
- Florian Lipowitz – Tysk stortalent som overrasket alle på Hautacam.
- Kévin Vauquelin – Viser stabilitet og utvikling i fjellene.
* Outsidere:
- Thymen Arensman, Mattias Skjelmose, Primoz Roglic – alle sterke klatrere, men formen virker noe ustabil.
📊 Sammenlagt før etappen:
- Tadej Pogacar (SLO)
- Jonas Vingegaard (DEN) + 3.31
- Remco Evenepoel (BEL) + 4.45
- Florian Lipowitz (GER) + 5.34
- Kévin Vauquelin (FRA) + 5.40
- Oscar Onley (GBR) + 6.05
- Primoz Roglic (SLO) + 7.30
- Tobias H. Johannessen (NOR) + 7.44
- Felix Gall (AUT) + 9.21
- Matteo Jorgenson (USA) + 12.12

📆 Starttider og seertid
- Første rytter: kl. 13:10
- Siste rytter (Pogacar): målgang ca. kl. 17:31


