More

    The Championship: I dag avgjøres det

    Etter 22 års fravær kan Ipswich Town denne helgen ta seg selv tilbake til Premier League. Etter tirsdagens imponerende seier mot Coventry på CBS Arena trengs det bare ett poeng i lørdagens sesongavslutning, der Town får besøk av Huddersfield.

    Kieran McKenna, Ipswich Town

    -Vi har alt i egne hender, og vet vi vil få enorm støtte når vi på Portman Road jakter poenget vi trenger. Hvert eneste poeng i denne divisjonen må imidlertid kjempes hardt for, og fortsatt er naturligvis intet avgjort, sa Town-boss Kieran McKenna etter tirsdagens seier.

    Been there, done that

    Ipswich-fansen kjenner på nerver, men spillerne har erfaring etter forrige sesong å ha vært i noe nær samme posisjon i League One. Direkte opprykk ble da sikret i nest siste kamp, og lagkaptein Sam Morsy både håper og tror dette vil bli en viktig erfaring å ta med seg inn i lørdagens kamp.

    The Championship, Sam Morsy, Ipswich
    Championship-runden: Sam Morsy og Ipswich trenger ett poeng for å være sikret opprykk

    -Vi vet hva det gjelder, og tar det som en helt normal kamp. Supporterne vil være nervøse og bite negler, mens vår jobb er å beholde roen, sier Town-kapteinen til lokal presse.

    Lørdagens gjester på Portman Road har i praksis rykket ned allerede, da de har tre poeng og hele 15 scoringer frem til trygg plass over streken. Kun én av lagets siste elleve kamper er vunnet, og på bortebane har The Terriers totalt vunnet tre kamper – under tre ulike managere. 

    Les hele ukens avis HELT GRATIS

    The Championship: I dag avgjøres det Mockup Championship

    Leeds håper på rivalen

    Leeds United får i siste ligarunde besøk av Southampton, og må på Elland Road ta full pott samtidig som de må håpe Town ryker på målstreken. Og håpet lener seg altså på nabo og erkerival Huddersfield. Hudds-fansen ser Leeds United som sin bitreste rival, og med håpet om ny kontrakt ute vil nok brorparten av Terriers-fansen ikke bli veldig skuffet om det går galt også på Portman Road.

    Championship
    Championship-runden: Leeds må slå Southampton på Elland Road for å ha noen som helst mulighet til å nå direkte opprykk

    Leeds må uansett selv sørge for å ta tre poeng, da det ellers betyr lite hvordan det går i traktorland. Daniel Farkes utvalgte er da også ligaens beste hjemmelag, med 16 seirer og bare ett tap fra sesongens 22 første på Elland Road. Tre tap fra siste fem kamper betyr at Leeds blir første lag siden Sunderland i 1998 som spiller inn mer enn 90 poeng og likevel ikke får direkte opprykk.

    Gjestende Southampton ender i play off, og siden den avgjørelsen falt har ikke The Saints prestert overhodet. Lagets siste tre kamper er tapt med totalt 1-8. Bør imidlertid vise seg frem lørdag, da Leeds jo er en potensiell motstander i play off-finale på Wembley.

    Syv med betydning

    Ipswich-Huddersfield, Leeds-Southampton, Birmingham-Norwich, Leicester-Blackburn, Plymouth-Hull, Sunderland-Sheffield Wednesday og West Bromwich-Preston er kampene med klart mest betydning I sesongavslutningen. Mens Ipswich og Leeds spiller for poeng som gir direkte opprykk, er Norwich, West Bromwich og Hull i kamp om play off. Mye rart skal skje om ikke Norwich skal sikre sluttspill, til tross for bortekamp mot et Birmingham-lag med kniven mot strupen, mens det straks er mer spenning om den siste ledige plassen.

    Championship-runden:
    Championship-runden: Fabio Carvalho, Hull

    Og Hull besøker altså et Plymouth-lag som selv er i desperat poengnød. West Bromwich har vært nummer 5 i flere måneder, men har tapt alle sine siste tre. Trenger likevel bare ett poeng hjemme mot et like formsvakt Preston for å sikre seg retten til omspill om opprykk til Premier League.

    Med avspark i samtlige kamper klokken 13.30 vil nok de fleste fotballtilhengere ha fokus på The Championship lørdag formiddag, til tross for at Arsenal samtidig spiller for fortsatt ledelse i Premier League.

    Championship-tipsene

    FAVORITTEN:
    West Brom – Preston
    TIPS
    H til 1,42 i odds hos Norsk Tipping

    LURINGEN:
    Plymouth – Hull
    TIPS
    B til 1,95 i odds hos Norsk Tipping

    Birmingham – Norwich

    The Championship
    Championship-runden: Jay Stansfield, Birmingham

    Birmingham er på nedrykksplass, men det skiller bare ett poeng frem til Plymouth over streken. Alle de siste tre har gitt poeng, men poengdeling mot tabelljumbo Rotherham og nestjumbo Huddersfield har ført The Blues ut i vanskelig posisjon. Røk 0-2 i omvendte møte på Carrow Road. Norwich-fansen kan lene seg tilbake og ta sesongavslutningen med ro. Fortsatt er det teoretiske muligheter for at play off-plassen kan ryke, men nei. Det skiller tre poeng og syv plussmål ned til nærmeste utfordrer. Merkelige ting har skjedd på sesongens siste dag tidligere, men dette er i boks. Tre av siste fire bortekamper har gitt poeng. 

    Coventry – QPR

    Coventry - Ipswich
    Championship-runden: Haji Wright, Coventry

    Coventry har allerede besøkt Wembley denne sesongen, men nytt play off ble det aldri. Fire av de siste fem er tapt, og bare én av de siste syv er vunnet, etter at det tirsdag endte med hjemmetap mot opprykksjagende Ipswich. 9-8-5 fra sesongens første 22 kamper hjemme på CBS Arena. Queens Park Rangers banket forrige fredag Leeds med 4-0 på Loftus Road, og sikret seg da samtidig fornyet kontrakt i The Championship. Æren tilfaller Marti Cifuentes. QPR var nummer 23 og sto med seks strake tap da spanjolen overtok, mens de siden midten av januar har vunnet ni og bare tapt fire kamper. Røk 1-3 i omvendte mot Coventry.

    Ipswich – Huddersfield

    Ipswich, fans
    Championship-runden: Town-fansen biter negler før siste Championship-runde

    Skal Ipswich gå strake veien fra League One til Premier League? Mye tyder på det. Town trengte poeng fra den vanskelige bortekampen mot Coventry tirsdag, men det var aldri antydning til nerver. Kieffer Moore og Cameron Burgess scoret de nødvendige målene, som gjør at det nå bare trengs ett poeng for å være garantert Premier League-spill for første gang på 22 år. Huddersfield har fortsatt matematiske muligheter til å overleve i divisjonen, men de er da også kun teoretiske. Kun én av siste elleve kamper er vunnet, og da venter League One-spill neste sesong. Leeds-fansen håper uansett på et mirakel fra Terriers-laget lørdag.

    Leeds – Southampton

    Championship-runden
    Championship-runden: Leeds-fansen håper på et mirakel fra en lokalrival

    Det virker å gå mot play off for Leeds United. Har hatt atskillige matchballer, men samtlige er misbrukt. Forrige fredags 0-4-tap mot Queens Park Rangers har også gitt håpløse betingelser før siste runde. Er ikke bare avhengige av å ta full pott mot Southampton, men også av at Ipswich taper hjemme mot nedrykksklare Huddersfield. Røk 1-3 i omvendte møte med Southampton på St. Mary’s. Russell Martins Saints-lag virket en stund tilbake i kampen om direkte opprykk, men den muligheten forsvant raskt. Siste tre kamper er tapt med total målscore 1-8.  ikke umulig at disse to møtes på Wembley senere denne måneden.

    Leicester – Blackburn

    The Championship
    Championship-runden: Leicester-fansen feirer opprykk, og lørdag kan det stå 100 poeng på tavla

    Det blir garantert stor stemning når Leicester og deres trofaste fans lørdag skal feire opprykk, ligatittel og retur til Premier League. Etter en litt tung periode har The Foxes vunnet sine siste tre kamper med total målscore 10-1, og med seier lørdag ender man på 100 poeng – akkurat som da man for ti år siden sikret samme opprykk. 17 av 22 hjemmekamper er vunnet. Blackburn har fem lag bak seg på tabellen, men er fortsatt ikke sikret ny kontrakt. Det skiller tre poeng ned til Birmingham under streken, og lagene har helt lik målscore. Hadde 30 avslutninger, men måtte likevel nøye seg med ett poeng mot ti Coventry-spillere i forrige runde.

    Middlesbrough – Watford

    Michael Carrick, Middlesbrough
    Championship-runden: Michael Carrick og Boro har levert en fin sluttspurt, men når ikke helt frem

    Flott innspurt av Middlesbrough, som fra siste elleve kamper kun har tapt mot Leeds. Helt frem til play off nådde man imidlertid ikke. Michael Carricks utvalgte påførte forrige helg Cardiff deres største hjemmetap for sesongen, da det endte 1-4 på Cardiff City Stadium. Ni seirer og ni tap fra første 22 hjemmekamper. Watford havner midt på tabellen, akkurat som forrige sesong, og det er så definitivt hjemme på Vicarage Road The Hornets har sviktet – der bare 6 av 23 kamper er vunnet. Første seier på syv kamper kom med 1-0 mot Sunderland forrige helg, men nyansatte Tom Cleverley innrømmet at prestasjonen sto til stryk.

    Plymouth – Hull

    The Championship
    The Championship: Joe Edwards og Plymouth har ikke tilbrakt en eneste dag på nedrykksplass. Da vil det være surt om de ryker på siste spilledag

    Plymouth har totalt sett levert en god sesong etter opprykket, men det er uansett nervøs stemning før sesongavslutningen. Røk 0-1 etter sent baklengsmål mot Millwall forrige helg, og for å være garantert fortsatt Championship-spill trengs det da tre poeng på Home Park lørdag. Ni av tolv seirer er tatt hjemme, men det kunne vanskelig blitt tøffere motstand i sesongavslutningen. Hull er tross alt på desperat jakt etter plass i play off, og kun tre poeng er godt nok om drømmen skal kunne bli sann. Tigrene er ubeseiret fra siste seks kamper, og totalt sett er det bare Leicester og Ipswich som har plukket flere poeng på bortebane.

    Rotherham – Cardiff

    Championship-runden
    Championship-runden: Viktor Johansson og The Millers forsvinner ned i League One, sågar uten å ha vunnet en eneste bortekamp

    Rotherham har vunnet usle 4 av 45 kamper, står med 24 innspilte poeng og har de samme 24 frem til nærmeste lag over streken. Har heller ikke vært i nærheten av å gå ned med flagget til topps, når man har gått målløse av banen i ti av siste elleve kamper. Sesongens fire seirer er alle tatt hjemme på New York Stadium. Cardiff ble forrige helg påført sesongens største nederlag hjemme foran egne fans, da det endte med 1-4-tap mot Middlesbrough. Med seier lørdag vil uansett Erol Bulut være Cardiff-manageren med best seiersprosent siden Malky Mackay i 2013. Slo Rotherham 2-0 i omvendte møte i september.

    Stoke – Bristol City

    Championship
    Championship-runden: Lewis Baker og Stoke spiller Championship-ball også neste sesong

    Stoke har hatt en vanskelig sesong, men går likevel til sesongavslutning med lave skuldrer. Vant det viktige bunnoppgjøret hjemme mot Plymouth Argyle med 3-0, og plassen ble sikret da Tyrese Campbell forrige helg ble eneste målscorer i seieren mot Southampton på St. Mary’s. The Potters er ubeseiret i siste tre hjemme på Britannia. Bristol City er i ingenmannsland på tabellen, men den siste drøye måneden har The Robins spilt som en opprykker. Ubeseiret fra siste syv kamper, med total målscore 11-2, etter at Tommy Conway og Scott Twine forrige helg scoret målene som ga 2-0-seier hjemme mot tabelljumboen. 

    Sunderland – Sheffield Wed

    Championship
    Championship-runden: Sunderland sprakk midtveis i sesongen, og må prøve på nytt over sommeren

    Sunderlands sesong var over i det øyeblikket de på mystisk vis valgte å sparke Tony Mowbray. Har siden da ikke vært i nærheten, og The Black Cats er før siste spilledag å finne på nedre halvdel. Da Mowbray i desember ble fjernet var det bare tre poeng som skilte frem til play off. Ingen av de siste seks hjemme på Stadium of Light er vunnet, og fire av de seks er tapt. Sheffield Wednesday virket døde og begravet allerede i oktober, da de ikke vant noen av sesongens 13 første kamper. I 2024 er det imidlertid bare seks lag som har plukket flere poeng, og da er i praksis fornyet kontrakt sikret før sesongavslutningen.

    Swansea – Millwall

    Championship: Liam Cullen, Swansea
    Championship-runden: Liam Cullen, Swansea

    Swansea har tatt steg i riktig retning under ledelse av Luke Williams, som overtok managerjobben i januar. Før den tid kikket waliserne seg urolig over skulderen mot nedrykksstriden, mens seks seirer og tre uavgjort fra siste tolv kamper har gjort at man går til sesongavslutning som middelhavsfarer Etter strake seirer mot Leicester, Cardiff, Sunderland og Plymouth har ikke Millwall bare sikret ny kontrakt, men også klatret til midt på tabellen. Fjerde strake seier kom da Jake Cooper rett før slutt scoret kampens eneste mål mot Argyle. Kun Ipswich har tatt flere poeng siden Neil Harris returnerte til Millwall-jobben.

    West Brom – Preston

    Championship
    Championship-runden: Adam Reach og WBA har vært nummer 5 i 5 måneder. Lørdag kan play off-ryke

    West Bromwich hadde mest ball og vant også de fleste andre statistikker mot Sheffield Wednesday, med unntak av den eneste som betyr noe. Det endte med 0-3-tap og da er plutselig play off-plassen i fare. Ingen av de siste syv er vunnet, mens alle de siste tre er tapt. Ett poeng mot Preston vil uansett være nok til sluttspill. Også Preston var lenge med i kampen om play off, men 0-1-tapet hjemme mot Norwich var kroken på døra. Siste fire Championship-kamper er nå tapt med total målscore 0-8, etter at man mandag ble feid av banen hjemme mot Leicester. To siste mot West Bromwich Albion er tapt med totalt 0-6.

    Relaterte artikler

    Del artikkel

    spot_img

    Siste nytt

    Nyhetsbrev

    Få siste nytt rett i mailen