More

    Svømme-Norge sier nei til å arrangere mesterskap med russiske utøvere

    Norges Svømmeforbund vil ikke arrangere internasjonale mesterskap så lenge World Aquatics (WA) åpner for at deltakere fra Russland og Belarus kan delta.

    Norge sa fra seg junior-EM i stup for 2027 i februar da det ble kjent at WA krevde at juniorutøvere fra Russland og Belarus skulle få tilgang til mesterskapet.

    Mandag i forrige uke åpnet også det internasjonale forbundet opp for full deltakelse for russiske seniorer under forutsetning av at utøverne hadde gjennomført et visst antall dopingtester – og at de samme utøverne ikke åpenlyst hadde uttalt seg til fordel for Russlands angrepskrig mot Ukraina.

    Nå sier Norge nei til også å arrangere mesterskap på seniorsiden med russiske deltakelse.

    Norges Svømmeforbund har håp om at åtte øvrige nasjoner vil slutte seg til holdningen om ikke å arrangere internasjonale mesterskapet så lenge russere og belarusere får delta.

    – Jeg har luftet dette inn i det nordiske svømmeforbundet, og vi håper at vi vil få tilslutning fra medlemslandene, inkludert de baltiske statene Estland, Latvia og Litauen som også er fullverdige medlemmer og en del av den nordiske blokken, sier svømmepresident Cato Bratbakk til NTB.

    Demonstrere

    Bratbakk sier at dette er en måte å demonstrere at mange nasjoner ikke ønsker at utøvere fra Russland og Belarus skal få være med i konkurransene med full akkreditering og alle rettigheter, som inkluderer å stille under eget flagg og avspilling av nasjonalsangene.

    – Vi er i dialog, men jeg vet ikke ennå ikke hvor mange av de nevnte nasjonene som har forankret dette i sine forbundsstyrer. Vi regner med at dette er en formalitet, sier Bratbakk.

    Polen overtok arrangementet EM i stup for juniorer etter Norge, men i helgen signaliserte også Polen at de ikke vil tillate deltakelse fra Russland og Belarus i dette mesterskapet neste år.

    – Det er vi selvsagt glade for. Vi er også glade for at EU har signalisert at dette er en feil holdning å innta av World Aquatics, sier Bratbakk.

    Harme

    Nyheten om at Polen er innstilt på å nekte russere deltakelse i neste års EM dersom krigen vedvarer, har allerede skapt harme i Russland.

    – Hvordan kan de nekte oss å delta? Da tar de fra oss EM. Det er svært sannsynlig at det internasjonale forbundet kan bestemme seg for å reagere mot et slikt skritt. De burde fastslå at vertslandet må akseptere samtlige deltakere, uansett, sier Svetlana Zjurova til sport.pl.

    Hun er tidligere olympisk mester i hurtigløp på skøyter og nåværende politiker i den russiske dumaen.

    – Jeg vet ikke hvordan World Aquatics vil reagere, men de burde ta tak i denne uttalelsen, sier Zjurova.

    (©NTB)

    Relaterte artikler

    Del artikkel

    spot_img

    Siste nytt

    Nyhetsbrev

    Få siste nytt rett i mailen