More

    Solid åpning av Reitan og Hovland i British Open – et lite stykke opp til toppen

    Golfstjernene Kristoffer Reitan og Viktor Hovland henger godt med i British Open etter første dag.

    Reitan er beste nordmann etter at han gikk den første dagen på 69 slag, som var ett slag under par. Reitan fikk birdie på hull ni og gikk alle de andre hullene på par.

    Da Reitan var ferdig for dagen lå han på delt 24.-plass, men alle var ennå ikke ferdige med sin runde i Southport.

    Viktor Hovland ligger på en foreløpig delt 41.-plass. Han fikk en god start i den legendariske majorturneringen, også kalt The Open Championship. Nordmannen storspilte med to birdier og seks par på de ni første hullene. En bogey på hull åtte gjorde at Hovland falt fra delt 5.-plass til delt 15.-plass.

    I andre halvdel ble det bogey på hull nummer 12 før han slo til med birdie på hull 17. Den siste bogeyen gjorde at han endte runden på banens par, som var 70 slag. Dermed falt han ytterligere noen plasser ned. Likevel var han godt fornøyd med det han fikk til på den første dagen av The Open.

    – De første hullene er kanskje litt lettere, og jeg fikk en fin start. Jeg synes at jeg kriget godt utover, og jeg er i grunnen relativt fornøyd selv om det ble bogey på det siste hullet. Jeg er fortsatt godt i det, sa Hovland til VGTV.

    Trøbbel med sendingen

    Etter at Reitan var ferdig med sin runde var det USAs Jackson Suber som var i tet. Han gikk runden på fem slag under par.

    Sendingen på Viaplay, både i Norge og Sverige, har ikke gått knirkefritt. Både VG og Aftonbladet meldte om tekniske problemer i starten av sendingen. – Vi vet at det er trøbbel. Det jobbes med saken, og vi håper at det er løst snart, sier sportssjef Kristian Oma i Viaplay til VG.

    – Jeg vet at det har vært store problemer med Viaplay i dag, for mange. Det synes vi er blytungt og må bare beklage. Det er dritkjedelig å sitte her når det blir fokus, sa Viaplays kommentator Joakim Mikkelsen da Hovland var i ferd med å gjennomføre sitt niende hull.

    Etter hvert kom sendingen fra Viaplay i gang som den skulle.

    Historisk

    Torsdag ble en historisk merkedag for norsk golf, ettersom hele tre norske spillere er med i årets utgave av The Open Championship. Det har aldri skjedd før. Bård Skogen er ennå ikke ferdigspilt, men er plassert et stykke ned på listene.

    (©NTB)

    Relaterte artikler

    Del artikkel

    Bookmakertesten 2026 Oppdatert

    Epicbet best i årets bookmakertest

    Tipsbladet har vurdert 20 spillselskaper på odds, fotball, brukeropplevelse, kampanjer og total sportsbook-kvalitet.

    1
    Epicbet 90 av 100 poeng
    🏆
    2. Coolbet 89 p
    3. BoaBet 84 p

    Se hele sluttabellen, kategorivinnerne og hvorfor Epicbet gikk til topps etter en av de jevneste gullkampene i testens historie.

    Les om vinneren →

    Siste nytt

    Nyhetsbrev

    Få siste nytt rett i mailen