Slovenia sto for den første store overraskelsen i elite-VM i ishockey da stormakten Tsjekkia ble beseiret 3-2 etter forlengning.
Marcel Mahkovec scoret vinnermålet etter 1.14 minutts spill i sudden death lørdag kveld. Slovenerne er dermed høyt oppe før de søndag skal i aksjon mot Norge.
Matik Torok sørget for at Slovenia ledet 1-0 etter første periode, men mål av Martin Kaut og Lukas Sedlak i midtperioden så ut til å ha satt skapet på plass for tsjekkerne.
Anze Kuralt tvang fram forlengning med sin utligning i 3. periode. Tsjekkia vant skuddstatistikken 34-17, men slet med å overliste Lukas Horak i det slovenske målet.
Mahkovec, som til daglig spiller i hjemlig liga i Slovenia, ble matchvinner med forlengningens første avslutning mellom stengene.
Det er bare to år siden Tsjekkia ble verdensmester. Samme år spilte Slovenia VM på nivå to.
(©NTB)


