Anders Mol og Christian Sørum måtte se hjemmehåpene Nils Ehlers og Lui Wüst gå seirende ut av verdenstourturneringen i Hamburg.
Finaletapet kom i strake sett med sifrene 20-22, 9-21.
Mol og Sørum vant Hamburg-turneringen i 2024 og 2025, men i årets utgave ble det nedtur i siste hinder. Den avgjørende kampen var en reprise fra gruppespillet, der Mol og Sørum slo tyskerne i to strake sett.
Mol og Sørum hadde overtaket i første sett, men Ehlers slo til med flere sterke blokker som snudde trenden for tyskerne.
De norske profilene slet i innledningen av annet sett og lå på det meste under med elleve poeng. Det ble umulig å komme tilbake fra.
Mol og Sørum har én tittel på årets verdenstour. Den kom i Saquarema i Brasil i april.
Ehlers og Wüst tok seg til finale selv om de spiller sammen midlertidig. Ehlers faste makker Clemens Wickler er ute med skade. Ehlers og Wickler har i mange år gitt Mol og Sørum harde kamper, og den norske duoen røk for tyskerne både i OL i 2024 og VM i 2025.
Mol og Sørum slo nederlenderne Steven van de Velde og Yorick de Groot i semifinalen tidligere lørdag. Den norske duoen vant 2-1 i sett etter en thriller.
På stillingen 11-10 til nederlenderne i annet sett svarte publikum med å «ro» for å støtte de norske spillerne.
– Det var så hardt, og mange tøffe dueller. Vi gravde dypt og «rodde». Det var tøft, og jeg er veldig stolt, sa Mol på Viaplay-sendingen.
Turneringen i Hamburg er den første siden det ble klart at Mol etter sesongen skal spille innendørs volleyball for italienske Rana Verona.
Før den tid skal han og makker Sørum kjempe om nok et EM-gull. Mesterskapet er i Polen og starter til uka. Deretter skal verdenstouren rundes av i Montréal i Canada.
Hendrik Mol og Mathias Berntsen røk ut i første utslagsrunde i Hamburg. De vant første sett, men Brasil-duoen Evandro og Arthur Lanci snudde oppgjøret som ble spilt lørdag.
(©NTB)

