Casper Ruud er klar for kvartfinale i Masters-turneringen i Shanghai etter at Felix Auger-Aliassime pådro seg en skade og ga opp.
Canadieren måtte gi seg da Ruud ledet 5-2 i første sett.
Problemene oppsto da Auger-Aliassime så ut til å få en vridning i beinet. Han fikk deretter teipet opp kneet og forsøkte seg videre, men smertene satte en stopper for resten av kampen.
– Det så ikke bra ut. Jeg tror han var klar fra start, men det så ut som at han vred noe. Det er små marginer i denne sporten, og dessverre gikk det mot ham denne gangen, sa Ruud i intervjuet vist på TV 2.
Ruud har aldri før tatt seg til kvartfinale i Shanghai, og nå har han nådd minst kvartfinale i alle Masters 1000-turneringer på ATP-touren.
– Jeg visste det faktisk, for det har manglet på CV-en lenge. Dette var den siste, og jeg har tenkt mange ganger at jeg ønsket å bryte barrieren her, sa Ruud.
Onsdagens kamp var den niende mellom duoen i ATP-sammenheng. Etter at Ruud ledet 3-1 innbyrdes etter de fire første møtene, hadde Auger-Aliassime vunnet de fire siste kampene mot nordmannen.
De to møttes i Monaco i april, og Ruud måtte da trekke seg underveis som følge av en skadekjenning. Onsdag var det Auger-Aliassime som fikk trøbbel.
– Sist gang vi spilte var jeg i hans sko, og jeg vet hvordan det er. Han er en veldig god spiller. Jeg var klar for en tøff kamp, sa Ruud.
– Jeg håper han blir frisk fort, la han til.
Ruud har hatt en tøff sesong i 2026 og er nummer 24 på verdensrankingen, mens Auger-Aliassime er ranket helt oppe på 5.-plass.
Ruud møter spanske Rafael Jodar i kvartfinalen. 20-åringen er nummer 13 på verdensrankingen, og Ruud har aldri møtt ham på ATP-touren tidligere.
Ruud åpnet turneringen med seier over kinesiske Bu Yunchaokete før amerikanske Learner Tien ble slått.
(©NTB)

