Roeren Jonas Juel (26) oppnådde medaljedrømmen i VM med 3.-plass i A-finalen i Amsterdam.
Det er Norges første medalje i et VM i roing siden Birgit Skarsteins gull i 2023. For funksjonsfriske er det første VM-medalje siden før koronapandemien, da Kjetil Borch tok bronse i singlesculleren i 2019.
Juel har vist imponerende form i Amsterdam og fikk en solid revansj etter å ha mistet fjorårets VM med en ryggskade.
I søndagens finale gikk han hardt ut, og han lå på medaljeplass ved passering 500 og 1000 meter. Tysklands Oliver Zeidler var suveren og vanskelig å gjøre noe med. Belaruseren Jaugenij Zalatij tok sølvet, mens Juel vant bronsekampen mot amerikaneren Samuel Melvin.
Det ble meget tett på tampen, og målfoto måtte til for å skille Juel og Melvin.
Juel ble nummer to i lørdagens semifinale, og han hadde nest raskeste tid av alle i kvartfinalen. Dermed ble han regnet som en medaljekandidat.
Selv har nordmannen uttalt at han hadde et mål om å være blant de fem beste i VM.
– Slik det har vært hittil i sesongen, så virker det vanskelig å skulle gjøre noe med de tre raskeste, men ikke umulig. Hvis du skal balansere det å være realistisk med det å være ambisiøs, er topp fem et naturlig mål for meg, sa han til NTB like før mesterskapet.
I fjor kom Juel på pallen i verdenscupen to ganger, men den nevnte ryggskaden gjorde at han gikk glipp av VM da. Deretter gjorde sykdom at han hadde tynt treningsgrunnlag inn mot 2026-sesongen, men i Amsterdam har han vært i godt slag.
(©NTB)

