Fotballklubben Sogndals hovedtrener Luis Pimenta trer til side i en uke for å skape ro i klubben. Eirik Bakke skal lede laget i de to neste kampene.
Det opplyser Sogndal Fotball i en pressemelding fredag formiddag.
Eirik Bakke går inn som midlertidig hovedtrener og skal lede laget i hjemmekampen mot Egersund lørdag og bortekampen mot Kongsvinger i neste uke.
Klubben skriver at de retter en stor takk til Bakke, som på kort varsel stiller opp for å hjelpe klubben sportslig.
Etter planen skal Pimenta være tilbake som hovedtrener etter 3. juli.
Det er fra før kjent at flere spillere har levert bekymringsmeldinger knyttet til Pimentas lederstil.
– Pimenta trer til side for å bidra til å skape ro rundt undersøkelsene klubben gjør i forbindelse med de mottatte bekymringsmeldingene, skriver klubben.
Videre understrekes det at både klubben og Pimenta ønsker at prosessen skal gjennomføres på en grundig måte.
– Begge parter er opptatt av at bekymringsmeldingene blir tatt på alvor og undersøkt på en god måte.
Torsdag bekreftet Sogndal at kapteinsteamet hadde overlevert tilbakemeldinger fra spillergruppen etter et møte i forrige uke.
Klubben opplyste da at den hadde satt i gang en prosess for å undersøke forholdene og se på hvordan kommunikasjonen og miljøet rundt A-laget kan forbedres.
Ifølge Sogn Avis skal en av spillerne ha fortalt om sine opplevelser. Han skal blant annet ha følt på mangelfull kommunikasjon og opplevd å bli frosset ut.
Luis Pimenta tok over som hovedtrener i Sogndal foran 2024-sesongen og ledet klubben til kvalifiseringsspill om eliteserieopprykk i sin første sesong.
I desember i fjor forlenget portugiseren kontrakten med Sogndal, etter at klubben uttrykte stor tillit til arbeidet han hadde gjort.
(©NTB)


