More

    OL-mesteren ønsker endring: – Har veldig mye å vinne på det

    Ebba Andersson har denne sesongen forsøkt seg i langløp og håper på flere muligheter til det i årene som kommer.

    Mot slutten av verdenscupsesongen bestemte Andersson seg for å droppe renn til fordel for Ski Classics.

    Det skapte reaksjoner i Sverige. Vanligvis er det tydelige grenser mellom tradisjonell verdenscup og langløpscupen Ski Classics.

    Nå slår Andersson et slag for å endre det.

    – Hvis man kan se flere fordeler i stedet for å se på hverandre som en trussel, tror jeg man kan bidra til en positiv utvikling av skisporten, sier Andersson til SVT.

    Mesteren på OL-femmila i Italia er klar på at det er i verdenscupen hun hører hjemme, men at langløp kan hjelpe flere til å holde på motivasjonen lengre.

    – De få innhoppene jeg har hatt i langløpscupen har vært motiverende og inspirerende for det jeg skal ta fatt på i den tradisjonelle skigåingen. Hvis man kan bruke det slik, tror jeg man har veldig mye å vinne på det, sier hun.

    Når startskuddet for VM på hjemmebane i Falun går neste sesong, er det ti år siden Andersson debuterte i et seniormesterskap.

    28-åringen, som har seks OL-medaljer og elleve VM-medaljer, har ingen planer om å gi seg ennå.

    (©NTB)

    Relaterte artikler

    Del artikkel

    spot_img

    Siste nytt

    Nyhetsbrev

    Få siste nytt rett i mailen