NORGE VS ISLAND: Landslagskvinnene avslutter gruppespillet i kveld, allerede klare for kvartfinale.
Norge vs Island
- Norge vs Island (EM)
- Torsdag kl. 21:00 (NRK1)
- Stockhorn Arena, Thun
Det dukes for avsluttende gruppespill-runde i kveld, når Norge og Island skal gjøre opp om poengene i Thun. Til tross for at Norge allerede er klare for kvartfinale, og Island er ute, kan det faktisk argumenteres godt for at det faktisk er nordmennene som har mest å spille for i kveld. Førsteplass i gruppa vil nemlig sørge for at man unngår å møte turneringsfavorittene Spania i kvartfinalen.
Les også: Brutal 6. etappe i Tour de France
Med æren i behold?
Når Island entrer banen mot Norge i kveld, er det med vissheten om at EM-eventyret er over. Tap mot både Finland (0–1) og Sveits (0–2) i de to første gruppespillskampene har gjort det matematisk umulig å avansere. Med null poeng og dårlig målforskjell er det ingen vei videre, uansett resultat i kveld.
Men det betyr ikke at kampen er uten betydning. For Island handler dette om stolthet, verdighet og å avslutte turneringen med hodet hevet. Spillerne vil gi alt for å ta en seier med hjem, og for å gi det islandske publikummet noe å glede seg over etter en skuffende EM-innsats.
Norge klare for kvartfinale

På motsatt banehalvdel står et norsk lag som allerede har sikret seg avansement. Var heldige som snudde 0-1 til 2-1 i åpningskampen mot Sveits. I den påfølgende kampen var Norge avhengig av et øyeblikks magi av Barcelona-stjernen Caroline Graham Hansen for å sørge for hårfin 2-1-seier, og dermed avansement til kvartfinalen. Kveldens kamp handler om å sikre det ene poenget for å sikre gruppeseieren, og dermed unngå Spania i kvartfinalen. Det er også en mulighet for landslagssjefen Gemma Grainger til å rullere på laget og gi nøkkelspillere litt etterlengtet hvile.
Norge vs Island: Odds fra Norsk Tipping
- H 2,15 – U 3,40 – B 3,25
- Begge lag scorer: Ja 1,75 – Nei 1,97
- Over 2,5 mål: 1,95 – Under 2,5 mål: 1,80
Norge vs Island: Tipset
- Uavgjort
- Odds: 3,40
Ett poeng er nok for Norge til å sikre seg en enklere motstander i kvartfinalen, mens Island vil være ivrige på å ikke reise hjem til Sagaøya med smultring i poengprotokollen etter gruppespillet. Tre av de fire siste innbyrdes kampene har endt uavgjort, og på nøytral grunn er det ingen grunn til å tro på stor dominanse av det ene eller det andre laget. Uavgjort virker svært sannsynlig her.


