Norges ishockeyherrer la igjen alt av krefter på isen og kjempet seg til 3-2-seier over Sverige lørdagens VM-duell.
Det skjedde i en kamp der Noah Steen scoret to ganger og Norge gjorde to av målene i undertall. Nordmennene ble tidvis kraftig kjørt av «Söta bror», men rodde seieren i land.
I svenske medier er det krisestemning etter tapet. Expressen kaller det en “historisk fiasko”, mens Viaplay-ekspert Mikael Renberg mener de svenske spillerne fortjener “en reell utskjelling”.
Norge har aldri tidligere slått Sverige i ordinær tid.
– Prestasjonen er helt fenomenal. Vi blir satt under press hele tiden, og de har tre ganger så mange skudd som oss. Vi kriger og jobber og prøver å ødelegge så mye som mulig, og det gikk helt hjem i dag, sa landslagstrener Petter Thoresen til Viaplay.
Jørgen Karterud i Viaplays studio var fra seg av begeistring.
– For en dag for norsk hockey, for gutta og for alle der hjemme. Jeg er tom for ord, sa Vålerenga-profilen.
Det startet på solid vis for et norsk lag som var energisk i starten og kjempet svenskene ut av stilen. Etter en svensk utvisning gjorde Steen 1-0 med prikkskyting i overtall halvveis i første periode.
Like i forkant hadde keeper Henrik Haukeland stoppet et straffeslag fra målfarlige Lucas Raymond etter en uheldig involvering defensivt av Johannes Johannesen.
Svenskene måtte vente på utligning, men den satt ganske tidlig i overtall i midtperioden. Ivar Stenberg kom inn fra siden og scoret mot et utspilt norsk forsvar.
Etter 33 minutter sjokkerte Norge skikkelig og scoret i undertall da Steen kom løs på høyrekanten. Han rundlurte Stenberg og hamret pucken inn i korthjørnet via skulderen til Sveriges keeper.
Sverige kom ut i heftig tempo i tredje periode, og igjen ble det scoring tidlig. Raymond satte inn sitt femte mål i VM og sørget for 2-2.
Etter utligningen røk mange nordmenn på tominuttere, og det ble en slitsom periode med mye undertallsspill. Men sjokket var et faktum på nytt da Eirik Salsten satte inn 3-2 i undertall på en kontring etter 49 minutter.
Sverige vant skuddstatistikken 34-14, men Haukeland gjorde en rekke sterke redninger som sørget for at de ikke fikk flere enn to pucker i mål.
Seieren sender Norge forbi Sverige og opp til 4.-plassen i gruppe B. Kamper mot Tsjekkia (mandag) og Danmark (tirsdag) gjenstår i jakten på kvartfinale.
(©NTB)


