More

    Norge-kapteinens melding til historisk trener: – Håper hun er knallhard i nøtta

    Norges spydspiss Ada Hegerberg imøteser Marie-Louise Etas periode som Union Berlin-trener. Allerede har klubben måtte rykke ut mot nedsettende meldinger.

    Nyheten om Union Berlins historiske treneransettelse kom sist helg. Eta skal lede herrelaget i tysk 1. Bundesliga ut sesongen.

    Eta har vært en del av Union Berlins trenerteam i lang tid og vært assistent for herrelaget og hovedtrener for U19-laget. Nå er hun den første kvinnelige hovedtreneren i en klubb i topp fem-ligaene i Europa.

    Det gleder landslagssjef Gemma Grainger seg over.

    – Det er veldig velkomment. Det viser posisjonen hun har og at de har troen på at hun kan ta laget framover. Det er et flott steg, for uansett om du er mann eller kvinne, så er fotball, fotball, og det er den beste personen for jobben som skal få den, sier Grainger til NTB.

    – Herrefotballen er allerede veldig etablert, så hvis man ser på kvinnefotballen og der den står nå, så synes jeg at kvinnelige trenere utvikler seg. Det vil alltid være færre kvinnetrenere enn herretrenere, for det er slik spillet er, legger hun til.

    Hegerberg-melding

    Grainger begynte sin trenerkarriere som tenåring og har selv fått føle på utviklingen.

    – Jeg tror at det vil ta seg opp de neste 10-15 år. Samtidig må vi være tålmodige. Vi kan ikke tvinge det fram for fort. Jeg har vært trener siden jeg var 18 år og gjort det i 25 år, og det er lenge, sier hun.

    Hegerberg fikk spørsmålet om den historiske treneransettelsen etter å ha scoret to ganger på Slovenia i VM-kvalifiseringskampen tirsdag.

    – Jeg tenker at hun er ansatt for at hun er kompetent nok til å ha den rollen, og så skal det sies at det blir en ekstra stor sak fordi det er så få damer som er trener i toppdivisjonene, sier Hegerberg til NTB.

    – Jeg ønsker henne alt det beste og håper hun er knallhard i nøtta. Hun er der for en grunn, og det er sikkert fordi hun er veldig kompetent, sier Hegerberg.

    Rykket ut

    Allerede dagen etter ansettelsen måtte Union Berlin gå ut mot sexistiske kommentarer mot Eta i sosiale medier.

    Klubben stemplet blant annet en kommentar som sexistisk fordi den hevdet at en mannlig trener som tapte mot henne, ville tape ansikt. Det var også noen som mente at spillerne ikke ville ta taktikkpraten hennes seriøst.

    34-åringens første oppgave blir Wolfsburg på hjemmebane lørdag. Union er nummer elleve i Bundesliga med fem kamper igjen.

    (©NTB)

    Relaterte artikler

    Del artikkel

    spot_img

    Siste nytt

    Nyhetsbrev

    Få siste nytt rett i mailen