More

    Nordås kontrollert til EM-finale: – Akkurat som planlagt

    Narve Gilje Nordås unngikk trøbbel og er klar for lørdagens finale på 1500 meter i friidretts-EM.

    Rogalendingen innfridde ved å være blant de seks beste i det første forsøksheatet. Han åpnet offensivt, la seg tidlig i front og ble nummer fem til slutt på 3.36,17.

    – Det er klart at når du er i front, så tar du jo vinden, men heldigvis så slapp jeg å føre med en runde igjen. Så prøvde jeg å kontrollere inn til topp fem, topp seks, og det klarte jeg. Det gikk akkurat som jeg hadde planlagt. Det er fint det, sa Nordås.

    – Det var greit løst det der. Jeg tror han fikk litt selvtillit av de siste hundre der. Han matcher de andre på fart, og det er greit å ta med seg, sa Vebjørn Rodal på NRKs sending.

    Rolig

    Det var flere fall i feltet, men dette skjedde et stykke bak Nordås. Han gjorde lurt i å ligge der han gjorde.

    – Han gjorde det litt spennende ut der på sisterunden. Men det så ut som han hadde litt å svare med på oppløpssiden. Det virket som at han forholdt seg ganske rolig underveis, sa treningskompis Per Svela.

    Nordås ble tidligere i sommer norgesmester på distansen og har en VM-bronse fra 2023 på merittlista. Hans personlige rekord er på 3.29,47.

    Sprakk

    For første gang siden 2016 blir det en annen europamester på 1500 meter enn Jakob Ingebrigtsen. Tidligere i uken gjorde EM-kongen comeback med å vinne 5000-meteren, men det ble også hans eneste løp i Birmingham.

    For ti år siden vant hans eldre bror Filip Ingebrigtsen 1500-meteren i EM.

    I det andre heatet hang Andreas Fjeld Halvorsen godt med fram til det var 300 meter igjen. Avslutningen ble så brutal at han endte sist.

    – Det er ett eller annet som ikke fungerer i dag. Med en gang man begynner å bli litt sliten, så stivner hele kroppen. Det var helt rart, det kom plutselig veldig med 300 meter igjen. Jeg følte meg egentlig veldig bra fram til det, sa Halvorsen til NRK.

    – Det er egentlig fryktelig kjipt, men sånn er det, la han til.

    (©NTB)

    Relaterte artikler

    Del artikkel

    Bookmakertesten 2026 Oppdatert

    Epicbet best i årets bookmakertest

    Tipsbladet har vurdert 20 spillselskaper på odds, fotball, brukeropplevelse, kampanjer og total sportsbook-kvalitet.

    1
    Epicbet 90 av 100 poeng
    🏆
    2. Coolbet 89 p
    3. BoaBet 84 p

    Se hele sluttabellen, kategorivinnerne og hvorfor Epicbet gikk til topps etter en av de jevneste gullkampene i testens historie.

    Les om vinneren →

    Siste nytt

    Nyhetsbrev

    Få siste nytt rett i mailen