Ledelsen i Norges Fotballforbund vil i løpet av kort tid inngå en avtale om en ny og forbedret VAR-løsning. Målet er å løfte kvaliteten på teknologien og dommeravgjørelsene.
Det opplyste fotballpresident Lise Klaveness og generalsekretær Karl Petter Løken da de møtte pressen fredag. Anledningen var det siste styremøtet i forbundet.
Løken opplyste at NFF fra og med 2027-sesongen i norsk fotball vil innføre såkalt semi-automatisert offside-teknologi. Dette verktøyet henger sammen med dagens omdiskuterte VAR-teknologi.
Ifølge generalsekretæren er målet «mye raskere og mer presise offside-avgjørelser og en bedre VAR-operasjon».
– Vi har fått mandat av styret til å forhandle fram en avtale som gir oss muligheten til å implementere denne teknologien, ta den i bruk fra 2027-sesongen, og det er jo en investering i fremtiden, for å forbedre teknologien på offside, sa Løken.
Det har tidligere vært fokusert på at semi-automatisert offside-teknologi har en høy kostnad, og det har vært usikkerhet rundt hvem som skulle ta regningen.
– Nå har dette kommet ned på en pris som gjør at det er akseptabelt innenfor det handlingsrommet som er der, sa Løken fredag.
– Så må vi selvfølgelig uansett være åpne for at dommerne er mennesker som kommer til å fortsette å gjøre feil, det gjør vi alle sammen, så fotballen blir aldri feilfri, det er heller ikke målet. Men vi kan selvfølgelig arbeide systematisk for å redusere antall feil, og ikke minst lære av dem og være åpne om de vurderingene som gjøres, la han til.
NFF beskriver den nye teknologien som nå innføres som ett tiltak i en helhetlig satsing på dommerne.
– Vi bevilger 5,5 millioner kroner til dette i 2027, og med en intensjon om å øke dette til 7,5 millioner i 2028, og gradvis trappe opp videre mot 2030. Så vet vi alle at budsjetter, de vedtas fra år til år, sier Løken.
Han presiserer overfor NTB at avtalen som skal forhandles fram om semi-automatisert offside koster 3,5 millioner kroner i 2027.
– Så vil det bli bevilget 2 millioner kroner til det resterende (dommerarbeidet), som jo ikke høres veldig mye ut, men det er i hvert fall en start, og det er et signal om at vi satser på dommerne, vi satser på bedre rammebetingelser, helt fra bredde til topp, sier generalsekretæren.
Intensjonen er å øke de 2 millioner kronene til 4 millioner kroner i 2028.
Løken er klar på at semiautomatisert offside-teknologi vil gjøre offside-avgjørelsene mer treffsikre. Han sier han forstår at dagens måte å trekke opp offsidelinjer er vanskelige å forstå.
Det har over tid vært stor misnøye i supporterkretser med VAR-teknologien. En rekke toppklubber har den siste tiden varslet at et VAR-opprør og at det skal jobbes for å avvikle bruken av verktøyet.
Det brygger derfor igjen opp til strid på fotballtinget neste år. NFF ønsker å satse videre på teknologien.
Fredag fikk fotballtoppene på Ullevaal stadion spørsmål om avtalen om semi-automatisert offside-teknologi må undertegnes før tinget.
– Den må skrives under før mars, og det mandatet vi har fått nå er jo for å fremforhandle den avtalen og ferdigforhandle den, sånn at den kan inngås, ja, lød svaret.
På spørsmål om eventuelle utgifter ved avtalen vil være penger ut av vinduet dersom tinget går for avvikling, svarte Klaveness:
– Vi kommer ikke til å kommentere detaljene i denne avtalen.
(©NTB)

