More

    Mektig bandy-sjef trekker seg i protest

    Henrik Nilson, presidenten i Det internasjonale bandyforbundet (FIB) trekker seg fra stillingen med umiddelbar virkning grunnet forbundets stilling til «Russland-spørsmålet».

    Nilsson kan ikke lenger stille seg bak det han kaller for FIBs håndtering av «spørsmål relatert til Russlands angrepskrig mot Ukraina». Det skriver han i sitt avskjedsbrev.

    – Dette har ikke vært en lett beslutning, men det speiler mitt personlige ansvar å trekke meg tilbake når jeg ikke lenger kan stille med bak FIBs holdning, skriver Nilsson i et brev som det svenske nyhetsbyrået TT har fått tilgang til.

    VM-turneringene i bandy har det tøft økonomisk i de siste årene fordi de store bandynasjonene Russland og Belarus har vært utestengt som følge av angrepskrigen.

    FIB har allerede varslet at de skal sette ned en arbeidsgruppe som skal se på hvor ofte VM skal arrangeres i framtiden, og det er allerede bestemt av VM i 2027 er innstilt.

    – Samtidig som jeg anerkjenner at det finnes ulike syn i en organisasjon, kjenner jeg at jeg ikke lenger er kapabel til å sitte i FIBs ledelse slik situasjonen er for øyeblikket, fortsetter Nilsson.

    Nilsson sier at han ikke kan være bekjent av utviklingen innad i FIB. Svensken ble valgt til president i Det internasjonale bandyforbundet i 2024.

    Sverige er regjerende verdensmester etter seier over Finland i VM-finalen i vinter.

    (©NTB)

    Relaterte artikler

    Del artikkel

    spot_img

    Siste nytt

    Nyhetsbrev

    Få siste nytt rett i mailen