Presidenten i Det europeiske fotballforbundet uteble fra søndagens VM-finale mellom Spania og Argentina. Det skal ha vært en protest mot Fifa-ledelsen.
Det er The Times og The Telegraph som hevder å ha kilder på at Uefa-toppen Aleksander Ceferin bevisst holdt seg unna søndagens kamp i East Rutherford i New Jersey.
Ifølge The Times, som omtalte boikotten først, skal Ceferin ha ønsket å markere motstand mot at politiske interesser har grepet inn i det sportslige under turneringen i USA, Canada og Mexico.
Saken som har fått størst oppmerksomhet, er utvisningen til USA-stjernen Folarin Balogun. Den amerikanske spissen ble utvist i 16-delsfinalen mot Bosnia-Hercegovina, men fikk likevel spille USAs neste kamp mot Belgia som følge av at den automatiske utestengelsen hans overraskende ble gjort betinget.
I etterkant ble det kjent at den amerikanske presidenten Donald Trump hadde kontaktet Fifa-president Gianni Infantino og bedt forbundet revurdere det røde kortet.
Fifa har hele tiden hevdet at komiteen som behandlet saken, er uavhengig.
Uefa var samtidig raskt på banen og rettet krass kritikk mot beslutningen om å gi Balogun klarsignal til å spille mot belgierne.
– Gårsdagens avgjørelse om å omgjøre den automatiske suspensjonen på én kamp etter det røde kortet til Folarin Balogun, med prøvetid på ett år, krysser en grense, skrev det europeiske forbundet.
Videre ble det pekt på at Balogun-situasjonen ikke åpnet for å bruke skjønn.
– Når regelsikkerheten ikke lenger garanteres av sine beskyttere, står sportens integritet på spill, og troverdigheten til en turnering undergraves. Denne avgjørelsen skaper også en presedens i det pågående mesterskapet, der lignende situasjoner vil kreve lik behandling, til skade for konkurransen, skrev forbundet Ceferin leder.
Også Norges fotballpresident Lise Klaveness rettet skarp kritikk mot avgjørelsen.
The Telegraph skriver at Ceferins fravær fra VM-finalen må sees på som et nytt bevis på det dårlige forholdet som har oppstått mellom ledelsen i Uefa og Fifa.
I tillegg til å være Uefa-president er Ceferin også én av åtte visepresidenter i Fifa.
Det skal være helt uvanlig at en Uefa-president ikke er på plass under en VM-finale. Et av lagene som kjempet om tittelen søndag, var i tillegg europeisk.
(©NTB)

