Massøren til Diego Maradona forteller om deres siste møte, dagen før fotballikonet døde.
Nicolas Taffarel forklarte seg torsdag i den kontroversielle rettssaken.
Maradona ville ikke stå opp av sengen, ville ikke spise, ville ikke vaske seg og ville ikke ta vare på sin personlige hygiene, forklarte massøren.
I retten ble det spilt av et lydopptak med en beskjed fra Taffarel som mente at det medisinske teamet burde være mer til stede og besøke ham hver dag.
– Jeg rapporterte problemene jeg observerte hos ham, men jeg så ingen konkrete tiltak eller rask oppfølging, sa Taffarel gråtkvalt i retten.
– Han var oppsvulmet, beina hadde hovnet opp, fortalte Taffarel.
– Legene ba meg roe meg ned og sa at symptomene ville gå over. Når man er engstelig, stoler man på dem. Man sier til seg selv at det går over, at alt ordner seg. Men det gikk ikke over.
Taffarel fortalte hvordan han dagen før dødsfallet forsøkte å overtale Maradona til å få i seg noe mat.
– Han sa til meg: «Jeg vil ikke ha noe, Taffita, det er det.» Jeg spurte ham: «Hva mener du med at det er det?» og han svarte: «Ingenting, det er det», sa han og gjenga Maradonas ord – «ya está» – som kan forstås som «det er greit» eller «det er over».
Maradona døde dagen etter.
Maradona, regnet som en av tidenes største fotballspillere, døde i november 2020, 60 år gammel. Han var da hjemme etter å ha blitt behandlet for en blodpropp i hjernen.
Maradona døde av hjertesvikt og akutt lungeødem. Sju helsearbeidere risikerer fengselsstraffer på mellom åtte og 25 år hvis de blir dømt for bevisst å ha sviktet i omsorgen.
Den første rettssaken om Maradonas død startet i fjor, men ble erklært ugyldig etter at det ble kjent at en av dommerne deltok i en hemmelig dokumentar om saken.
Denne rettsrunden kan vare ut i september. De tiltalte nekter straffskyld.
(©NTB)

