More

    Liverpool rundspilt i CL-kvartfinalen: – Dette var tungt

    Paris Saint-Germains angrepsstjerner skapte mye trøbbel for Liverpool og vant 2-0 på hjemmebane i den første kvartfinalen i Champions League.

    – Dette var tungt. Det eneste positive er at vi har igjen en kamp på hjemmebane, sa Liverpool-kaptein Virgil van Dijk til TNT.

    Liverpool har for første gang siden 2012 tapt fire bortekamper på rad, og laget var heldig som ikke gikk på et enda styggere tap i Paris.

    Allerede etter elleve minutter kom det første baklengsmålet for Arne Slots mannskap.

    Gullballen-vinner Ousmane Dembélé kjempet med seg ballen framover i banen og spilte til stjerneskuddet Désiré Doué i feltet. 20-åringen kom til en avslutning via beinet på Ryan Gravenberch, og ballen duppet ned bak den georgiske Liverpool-keeperen Giorgi Mamardashvili.

    Scoret på landsmannen

    PSG var klart best før pause og skapte en rekke trusler mot Liverpool. Flere sterke redninger fra Mamardashvilli holdt stillingen på 1-0 til pause.

    Tjue minutter etter hvilen lekte banens bestemann Khvicha Kvaratskhelia seg med Liverpool-forsvaret og doblet ledelsen ved å score på sin landsmann Mamardashvilli.

    Noen minutter senere pekte dommeren på straffemerket da Warren Zaïre-Emery ble felt av Ibrahima Konaté, men avgjørelsen ble omgjort etter en VAR-sjekk.

    – Det er helt på grensen, men marginene er med Liverpool, sa TV 2s kommentator Øyvind Alsaker om Konatés takling.

    Sjelden kost

    PSG hadde flere store sjanser i sluttspurten, men sløste med mulighetene. Dembélé hadde blant annet en avslutning i stolpen. På overtid ropte hjemmelaget høyt på straffe da Nuno Mendes ble dyttet over ende av Konaté, men ble ikke hørt.

    – Vi burde ha scoret flere mål, men det er greit. 2-0 er en god ledelse. Vi vet at atmosfæren på Anfield blir noe spesielt, så vi må forberede oss på det, sa Kvaratskhelia til Canalplus.

    Uefa-statistikken viste 70 prosent ballbesittelse for PSG og 18-3 i avslutninger. Liverpool hadde ikke en eneste avslutning mellom stengene. Det er sjelden kost.

    Lagene møttes i åttedelsfinalen i Champions League i fjor. Tross 0-1-tap hjemme i første kamp tok PSG seg videre etter straffesparkkonkurranse og vant senere turneringen.

    Returoppgjøret spilles tirsdag neste uke på Anfield.

    (©NTB)

    Relaterte artikler

    Del artikkel

    spot_img

    Siste nytt

    Nyhetsbrev

    Få siste nytt rett i mailen