Vi har oddstipsene klare til La Liga-runden.
Oddstips La Liga 9. runde
http://laliga.comVi hadde full tillit til Athletic Bilbao i hjemmekampen mot Sevilla forrige helg, og alt så rosenrødt ut inntil bortelaget fastsatte sluttresultatet til 1-1 tre minutter på overtid. Overtid i La Liga er som kjent noe helt eget, og etter at den bebudede målfesten i Madrid-derbyet aldri ble noe av, tas det nye denne tak denne helgen. Og i den niende La Liga-runden er det et nytt, heftig derby som venter.
Les også: Topptips fra Toppserien
Siste dans for Navas

Denne gangen er det mektige Derbi Sevillano som står for tur, eller El Derbi. Søndag er det duket for den 142. utgaven Andalucía-oppgjøret, og i historiebøkene er det Sevilla som har et relativt solid overtak med 65 seirer, mot Betis’ 40. Men, de siste sesongene er det Betis som har vært det relativt klart beste laget av disse to, til tross for at trofeene uteblir. Sevilla plukker jevnt og trutt Europa League-titler, samtidig som de flørter med nedrykk til Segunda.
Men, når disse erkerivalene barker sammen, er det ofte jevnt og vanskelig å kåre en vinner. Begge oppgjørene forrige sesong endte 1-1, og Betis har kommet nokså klart bedre i gang med 2024/25-sesongen enn Sevilla. Helgens derby blir ekstra spesielt, ettersom det er ringreven Jesus Navas’ aller siste møte med erkefienden. Navas klarer knapt å gå eller trene i ukedagene, men klarer akkurat å mønstre tilstrekkelig energi og sprut i beina til å spille i helgene. Kroppen har sagt som stopp, og til nyttår setter 38-åringen strek for en fantastisk innholdsrik karriere. Vi synes det er vrient å spå en vinner søndag kveld, men har brukbart med tro på at begge lag scorer, og prøver dermed en slant på BTTS.
Knepen B i Leganés

Og mens Sevilla og Betis skal gjøre opp om poengene søndag kveld, innledes helgens La Liga-runde som vanlig fredag kveld. Denne gang er det nyopprykkede Leganés og Valencia som sparker i gang helgen, en kamp som på papiret er utrolig jevn, som mange av matchene denne helgen er. I skrivende stund har Norsk Tipping satt 2,80 i odds på H, U og B, men vi har mest tro på gjestene. Valencia røk riktignok 0-3 mot Real Sociedad i forrige runde, men trener Rúben Baraja har snakket mye om hvor viktig kampene mot lag som Leganés er for at laget hans skal unngå nedrykkstrøbbel.
Dette synes å bli nok et jevnt oppgjør, med marginer som vil avgjøre. 1,38 i odds på under 2,5 mål forteller det meste om hvilket knokkeloppgjør vi trolig har foran oss. Magefølelsen forteller meg likevel om at Los Che er best rustet til å trekke det lengste strået, og fås opp mot 2,96 ganger innsatsen på å reise fra byen like utenfor Madrid. Det er også Valencia som er i den aller største poengnøden av disse to, og vi tror de reiser herfra med sin første triumf siden 2018.
Helgens spill
Kamp | Spill |
Leganés – Valencia | B |
Sevilla – Real Betis | BTTS |