Mexico vs Ecuador – forhåndsomtale
Mexico har fått akkurat den VM-starten hele landet drømte om. Tre kamper, tre seirer, seks scoringer og null baklengsmål gjorde at Javier Aguirres lag vant gruppe A med full pott. Nå flyttes presset over i utslagsrundene, men fordelen er åpenbar: Mexico får spille 32-delsfinale på Azteca, foran et publikum som kan gjøre dette til en av turneringens mest intense kamper.
El Tri har vært solide, kompakte og modne gjennom gruppespillet. De slo Sør-Afrika, Sør-Korea og Tsjekkia uten å slippe inn mål, og selv om gruppe A ikke var blant de tøffeste puljene, er det vanskelig å argumentere mot det defensive nivået Mexico har vist. De har sluppet til lite, forsvart egen boks godt og hatt nok kvalitet fremover til å avgjøre kampene.
Ecuador er likevel en vrien motstander. Etter 0-1 mot Elfenbenskysten og 0-0 mot Curaçao var de presset inn i et hjørne, men 2-1-seieren mot Tyskland endret alt. Sebastián Beccaceces lag viste karakter, intensitet og fysisk styrke da det gjaldt som mest, og den prestasjonen gjør at Mexico ikke kan ta noe for gitt.
Samtidig er det tydelig hvor Ecuadors utfordringer ligger. De har skapt nok til å score flere mål i turneringen, men effektiviteten har vært svak. 0-0-kampen mot Curaçao var et godt eksempel: Ecuador kom til et stort antall avslutninger, men klarte ikke å omsette dominansen i scoringer. Enner Valencia har heller ikke funnet rytmen foran mål.
Defensivt er Ecuador langt mer overbevisende. Moisés Caicedo gir dem duellkraft og kontroll sentralt, mens Piero Hincapié, Willian Pacho og Joel Ordóñez gjør laget fysisk sterkt i bakre ledd. Ecuador slapp bare inn fem mål på 18 kvalifiseringskamper, og i gruppespillet var det også defensiven som holdt dem inne i turneringen.
Det gjør kampbildet ganske klart. Mexico vil ha hjemmefordelen, emosjonen og trolig mest initiativ, men Ecuador kommer ikke til Azteca for å åpne seg. De vil presse i perioder, kjempe hardt på midten og forsøke å gjøre kampen ubehagelig. Dette kan fort bli en kamp med mye dueller, stopp i spillet og få åpne sjanser.
Hovedspillet blir under 1,5 mål. Begge lag har vist sterke defensive tall, Mexico har ikke sluppet inn mål i VM, og Ecuador har hatt store problemer med å få uttelling offensivt. I en utslagskamp der første scoring kan endre alt, er det naturlig å vente lav risiko fra begge sider.
Mexico har plattformen
Mexico har ikke nødvendigvis sprudlet i hvert eneste minutt, men de har hatt en tydelig plattform. Raul Rangel har stått trygt bak et forsvar som har vært kompakt, og foran ham har Mexico hatt en balanse som gjør dem vanskelige å spille seg gjennom.
Raul Jimenez ventes tilbake på topp etter rotasjon i siste gruppespillskamp, og det gir Mexico en mer naturlig referanse i boksen. Julián Quiñones blir også viktig med sin direkte stil og evne til å komme til avslutninger fra kant.
Mexico trenger ikke å blåse Ecuador av banen. De trenger kontroll, tålmodighet og ett godt angrep. Med Azteca i ryggen kan det være nok.
Ecuador må holde hodet kaldt
Ecuador har intensitet nok til å gjøre dette vanskelig for Mexico, men må passe seg for kort og unødvendige frispark. Moisés Caicedo blir helt sentral i midtbanekrigen, mens Gonzalo Plata både er en mulig matchvinner og en spiller som kan havne i trøbbel defensivt.
Plata scoret det avgjørende målet mot Tyskland, men han har også begått flere frispark i turneringen og ble kortet i den kampen. I en utslagskamp på Azteca, med høyt tempo og et massivt hjemmepublikum, er han en interessant kortvinkel.
Derfor blir Gonzalo Plata får kort et godt spill på spiller.
1-0 passer best
Alt peker mot små marginer. Mexico har holdt nullen i tre strake VM-kamper, Ecuador er defensivt solide, og ingen av lagene vil ønske å havne under tidlig. Dersom Mexico får scoringen, vil de trolig beskytte den med alt de har.
Ecuador kan true, særlig gjennom Plata, Valencia og dødballer, men hittil har sluttproduktet vært for svakt. Mexico 1-0 passer derfor godt som langskudd: hjemmefavoritten finner øyeblikket som trengs, mens Ecuador igjen mangler effektiviteten foran mål.


