More

    Iranske fotballtopper ble nektet innreise før Fifa-kongressen – måtte snu på flyplassen

    Iran uteblir fra torsdagens Fifa-kongress i Canada. Landets fotballpresident ble stoppet på flyplassen og måtte reise hjem.

    Mehdi Taj og to andre personer i delegasjonen ble nektet innreise etter å ha ankommet Toronto. De skulle videre til Vancouver for å delta på toppmøtet i Det internasjonale fotballforbundet.

    Saken ble først kjent gjennom det halvstatlige iranske nyhetsbyrået Tasnim, som meldte at Taj og hans følge bestemte seg for å reise hjem igjen etter “upassende oppførsel fra immigrasjonspolitiet”.

    Men ifølge canadiske myndigheter fikk Taj innreisenekt fordi han tidligere har vært medlem av Irans revolusjonsgarde.

    Han fikk visum tidligere i uken, men det ble trukket tilbake på flyplassen.

    – Selv om vi ikke kan kommentere enkeltsaker, har regjeringen vært tydelig og konsekvent: Tjenestepersoner tilknyttet den iranske revolusjonsgarden har ikke adgang til Canada og har ingen plass i landet vårt, sier pressesekretær Taous Ait på vegne av Canadas immigrasjonsminister Lena Diab.

    Canadierne klassifiserte Irans revolusjonsgarde som en terrororganisasjon i 2024.

    (©NTB)

    Relaterte artikler

    Del artikkel

    spot_img

    Siste nytt

    Nyhetsbrev

    Få siste nytt rett i mailen