Iran føler seg motarbeidet under fotball-VM. Landslagstrener Amir Ghalenoei mener laget møter flere hindringer enn noen andre nasjoner i mesterskapet.
Iran spilte 2-2 mot New Zealand i sin første kamp i VM i Los Angeles natt til tirsdag norsk tid. Etter kampen rettet landslagstrener Amir Ghalenoei kraftig kritikk mot arrangørene og forholdene rundt det iranske laget. Han hevdet at Iran er det mest undertrykte laget i hele VM.
Ifølge treneren fikk spillerne beskjed om at de må returnere til basen i Mexico umiddelbart etter kampen, til tross for at laget tidligere hadde forventet å bli værende i USA til tirsdag ettermiddag.
– De forsinket ankomsten vår, og nå tvinger de oss til å reise tilbake tidligere uten tid til restitusjon, sa Ghalenoei til journalister etter kampen.
Han opplyser om at han ikke har fått noen forklaring på den endrede reiseplanen.
– De gjør situasjonen stadig vanskeligere og setter opp flere hindringer for oss. Men vi skal ikke la det hindre oss i å gjøre vårt beste, sa landslagssjefen.
Iran har ankommet mesterskapet med utfordringer utenfor banen. Forholdet mellom Iran og USA har vært spent, og amerikanske myndigheter skal ha nektet visum til flere medlemmer av støtteapparatet.
På grunn av visum- og logistikkutfordringer flyttet Iran VM-basen sin fra Tucson i Arizona til Tijuana i Mexico kort tid før turneringsstart, selv om kampene deres i gruppespillet spilles i USA.
Også lagets stjernespiss Mehdi Taremi var kritisk til behandlingen etter kampen.
– Det skaper mye stress for spillerne, støtteapparatet og alle rundt laget. Vi får ikke den støtten vi trenger, og jeg mener Fifa må hjelpe oss mer enn dette. Alt er egentlig en katastrofe for oss, sa Taremi.
(©NTB)


