More

    Innbytter reddet Tyskland fra flause – scoret to mot Elfenbenskysten

    Deniz Undav (29) kom inn fra benken og scoret målene som sendte Tyskland nær gruppeseieren i fotball-VM.

    Med 2-1-seieren er Tyskland sikret en plass blant de to beste i puljen. Det er også gode sjanser for å bli gruppevinner. Bare Ecuador kan endre det om de slår Curaçao natt til søndag og deretter slår Tyskland i siste runde. Da vil trolig tre lag ende på seks poeng ettersom Elfenbenskysten anses som store favoritter mot Curaçao.

    Tyskland hadde slitt lenge lørdag da Undav dukket opp og utlignet drøyt 20 minutter før slutt. Spissen ble byttet inn åtte minutter tidligere.

    Fire minutter på overtid ble han matchvinner.

    Tysklands gruppe er høyinteressant også for nordmenn. Toeren derfra blir norsk motstander i 16-delsfinalen dersom Norge også blir nummer to i sin gruppe. Skulle Norge vinne sin gruppe, kan vinneren av Tysklands gruppe vente i en eventuell åttedelsfinale.

    To annullerte

    Aleksandar Pavlovic stanget ballen i mål for Tyskland etter 20 minutter, men midtbanemannen brukte ulovlige midler i duellen med keeper Yahia Fofana, og dermed ble scoringen annullert.

    Ti minutter senere lå ballen i mål på motsatt side. Stortalentet Yan Diomande driblet seg fri og slo ballen inn i feltet. Til slutt falt den til Franck Kessie, som scoret i sin 103. landskamp.

    Før pause fikk Tyskland-spiller Kai Havertz en scoring annullert som følge av en forseelse i forkant. Elfenbenskysten og Kessie fikk store sjanser til å doble ledelsen etter pause, mens Tyskland slet.

    – Hva skjer med oss? skrev tyske Bild i sin direkterapportering.

    Kan avansere for første gang

    Det tok ikke lang tid før Undav utlignet. Den målgivende pasningen kom i form av et innlegg fra Nadiem Amiri, som ble byttet inn samtidig som målscoreren.

    På tampen avgjorde Undav da han fikk rom inne i feltet og scoret.

    Tyskland knuste Curaçao 7-1 i den første kampen. Underveis ble tyskerne rystet da miniputten utlignet til 1-1, men de tyske stjernene storspilte deretter på vei mot seier.

    Tyskland røk ut i puljespillet både i 2018 og 2022. Elfenbenskysten var med i sitt første VM i 2006, og har aldri kommet seg forbi puljespillet i de tre utgavene de har deltatt i. Det har laget gode muligheter for å klare i år.

    (©NTB)

    Relaterte artikler

    Del artikkel

    spot_img

    Siste nytt

    Nyhetsbrev

    Få siste nytt rett i mailen