Kong Harald vil huskes som hele Norges idrettskonge. Han var glødende engasjert i sport og deltok selv i OL og VM en rekke ganger.
Aller ferskest i nordmenns minne er nok øyeblikket da en synlig rørt konge tok imot Ståle Solbakken og VM-heltene på Slottet etter sluttspillsuksessen i sommer.
Der slo kongen av en kort prat med landslagssjefen, og han hilste på alle spillerne i tur og orden. Utenfor sto nærmere 100.000 mennesker og ventet på å få et glimt av landets fotballstjerner.
Kongen i munter samtale med våre største idrettsutøvere har vært en tradisjon gjennom årene. Han var ofte til stede på OL, på fotballkamper på Ullevaal stadion, på et utall NM på ski og ikke minst i Holmenkollen for å følge skiskyting og nordiske grener.
Da Therese Johaug kastet seg om halsen på majesteten etter tremilsgullet under ski-VM i Holmenkollen i 2011 er også et øyeblikk mange vil huske.
– Du klarte det, du, gliste kongen ved den anledningen.
Selv kunne kongen vise til en lang og suksessrik karriere i seiling. Han deltok i OL tre ganger (1964, 1968 og 1972) og var norsk flaggbærer i debuten. Han ble verdensmester både i havseilas (1987) og i Sira Cup (2008), og i tillegg ble det EM-gull i havseilas i 2005.
I 1962 ble kongen styremedlem i Kongelig Norsk Seilforening (KNS) og i 1966 ble han formann samme sted. Kongen bidro sterkt i arbeidet med å samle det norske seilmiljøet i Norges Seilforbund i 1970, der kongen ble forbundets første formann.
Først i 2022 – som 85-åring – satte han et endelig punktum for seilerkarrieren. Kongen var for øvrig en ivrig fisker og jeger.
I 2025 fikk han norsk idretts høyeste utmerkelse, nemlig æresmedlemskap i Norges idrettsforbund.
– Foruten å oppfylle alle formelle kriterier for å motta NIFs æresmedlemskap, kan kongen vise til fremragende prestasjoner som idrettsutøver, som aktiv støttespiller og en ivrig tilskuer for utallige idrettsarrangementer, sa idrettspresident Zaineb Al-Samari den gang.
Kongen ble også tildelt Idrettsgallaens hederspris i 2011.
Sammen med kongefamilien har kongen vært til stede på de fleste olympiske leker, og kongen har ofte vært å se på tribuner rundt om i verden og i Norge for å heie frem utøverne.
Kong Harald skal også ha spilt en viktig rolle i forkant av vinter-OL på Lillehammer, som styret i Den internasjonale olympiske komité (IOC) skal ha truet med å avlyse fordi de følte seg lite velkomne i Norge etter en rekke negative presseoppslag og kommentarer.
Det kom fram i Dag Erik Pedersens bok «Idrettskongen» fra 2012 og ble bekreftet av Gerhard Heiberg, OL-sjef på Lillehammer og senere mangeårig IOC-medlem.
– Det var et ekstraordinært styremøte i IOC. Det eneste punktet på dagsorden var om de skulle avlyse OL og reise hjem. Situasjonen var ikke enkel og stemningen kritisk, sa Heiberg i boken.
Han ba kong Harald om hjelp, og kongen løste floken ved å invitere IOC-president Juan Antonio Samaranch på middag.
– Samaranch var svak for kongelig etikette, pomp og prakt, og det visste naturligvis kong Harald. Kongen reddet OL på Lillehammer, fastslo Heiberg.
En annen historie som forteller en hel del om kong Haralds glødende idrettsinteresse, stammer fra ski-VM i Holmenkollen i 1982, der den daværende kronprinsen var leder for hovedkomiteen.
Stafettdramaet der Oddvar Brå brakk staven og senere innhentet Sovjetunionen og kom helt likt over mål med Aleksander Zavjalov, endte med at VM-gullet ble delt mellom de to nasjonene.
Kongen ergret seg over at han ikke sørget for at det var målfotoutstyr på langrennsarenaen.
– Jeg skulle ha tenkt på det med målfoto. Ikke at det var mitt ansvar, men det ergret meg at jeg ikke hadde tenkt på det. På Slottet hadde vi en fra Oslo Cyklekrets i eskortetjenesten. De hadde utstyr til å ta målfoto. Akkurat det skulle jeg ha tenkt på, medga kong Harald i «Idrettskongen».
Så sent som i 2020 fortalte han at VM-blemmen fortsatt irriterte ham.
– I 1982 hadde det jo aldri tidligere skjedd at det ble så jevnt at man ikke kunne skille to løpere. Det at jeg ikke tenkte på dette, det irriterer meg fortsatt, sa Kongen i boka «Kongen forteller» av Harald Stanghelle.
(©NTB)

