More

    HamKams første borteseier – slo Vålerengas ti mann 3-0

    I åttende forsøk tok HamKam sin første borteseier i Eliteserien fotball. Laget spilte i overtall nesten hele kampen mot Vålerenga og vant 3-0 i Oslo etter mål av Aksel Potur, Martin Gjone og Patrick Metcalfe.

    Vålerenga kunne ikke klage mye på utvisningen av kaptein Henrik Bjørdal, men mente at dommerne gjorde to feil i situasjonen som ga HamKam ledelsen på overtid i første omgang.

    Hjemmelaget fortsatte å jage utligning i undertall, og spenningen levde helt til Gjone i det 68. minutt nikket inn et frispark.

    I det 84. minutt fullførte Patrick Metcalfe verket etter å ha løpt fra Petter Strand på et soloraid.

    Vålerenga måtte erstatte halve forsvarsfireren fordi Kolbeinn Finnsson og Ivan Näsberg var utestengt etter henholdsvis gult og rødt kort i seierskampen i Bergen sist. Som da måtte laget spille med ti mann, denne gang allerede fra det 15. minutt.

    Årsaken var at Bjørdal var for sen da han prøvde å vinne igjen ballen etter et hjørnespark, og Potur ble truffet på ankelen. Dommer Mathias Støfringshaug ga Vålerenga-kapteinen gult kort, men VAR-rommet sendte ham til skjermen, og han brukte ikke lang tid på å bytte farge.

    Ble ikke hørt

    I det tredje og siste overtidsminuttet i første omgang var det Potur som scoret HamKams ledermål med en smart vending og et skudd ved nærmeste stolpe. Vålerenga protesterte og mente ballen både var ute i forspillet og at Aaaron Kiil Olsen skulle hatt frispark, men ble ikke hørt.

    Mathias Grundetjern prøvde å skjerme ballen ut, men mistet den til Markus Johnsgård, som la inn fra venstre. Et par dueller senere havnet ballen hos Potur, som tok seg forbi venstreback for dagen Strand og scoret.

    – Vi gjør det vi kan og skaper mer enn dem, men jeg mener det var to dommerfeil som gjorde at de scoret. Det så ut som ballen var ute, og så fikk jeg en albue i kjeven. Det skal være annullert mål, sa Olsen til TV 2 om duellen med Blerton Isufi sekunder før Potur scoret.

    Det var Vålerenga som tross undertall hadde de fleste sjansene i første omgang. Den største kom da Grundetjern i det 38. minutt løp alene fra midtstreken på en kontring. Halvor Opsahl greide å løpe ham opp, og da skuddet kom, greide Marcus Sandberg i full strekk å redde.

    Deilig følelse

    Filip Thorvaldsen skjøt på overtid rett over fra 16-meterstreken, men det var HamKam som kunne gå til pause med ledelse.

    – Det er en deilig følelse, men vi har ikke spilt bra. Vi må steppe opp mer, sa Potur til TV 2.

    Vålerenga fortsatte å jage utligning i 2. omgang, og Brice Ambina skjøt i det 52. minutt rett utenfor stolpen mens Sandberg sto og så på.

    I det 68. minutt ble Sebastian Jarl alene mot to motspillere ved lengste stolpe på et frispark fra Anton Ekeroth, og Gjone kunne uforstyrret nikke inn 0-2-målet.

    Etter Metcalfes scoring hadde HamKam en gigantsjanse ved Usufi på en tre-mot-en-kontring, men Oscar Hedvall avverget.

    Med seieren klatret HamKam forbi Vålerenga på tabellen. Nå er KFUM oslo eneste lag uten borteseier i Eliteserien i år.

    (©NTB)

    Relaterte artikler

    Del artikkel

    Bookmakertesten 2026 Oppdatert

    Epicbet best i årets bookmakertest

    Tipsbladet har vurdert 20 spillselskaper på odds, fotball, brukeropplevelse, kampanjer og total sportsbook-kvalitet.

    1
    Epicbet 90 av 100 poeng
    🏆
    2. Coolbet 89 p
    3. BoaBet 84 p

    Se hele sluttabellen, kategorivinnerne og hvorfor Epicbet gikk til topps etter en av de jevneste gullkampene i testens historie.

    Les om vinneren →

    Siste nytt

    Nyhetsbrev

    Få siste nytt rett i mailen