Freyr Alexandersson var en supporterfavoritt i Bergen. To måneder etter den brutale Brann-exiten vender han tilbake med Rosenborg i storform.
Islendingen var godt likt blant Brann-fansen, men i starten av juni smalt en fotballbombe da klubben valgte å sparke 43-åringen.
– Umiddelbart var det et sjokk. Det kom brått og uventet, og var ganske sårt de første dagene. Så går det litt tid og man forstår kanskje mer av hvorfor det ble som det ble, sier Bataljonen-leder Erlend Ytre-Arne Vågane til NTB.
Det overraskende bruddet vakte oppsikt, men klubbledelsen begrunnet avgjørelsen med negativ sportslig trend.
– Jeg kan ikke huske i min periode som Brann-supporter at en trener har fått sparken før han har rukket å få deler av publikum imot seg. Det var en veldig spesiell situasjon når en trener må gå selv om han har stor støtte blant publikum, fortsetter supporterlederen.
Alexandersson har selv uttalt at avskjeden var vemodig.
– Jeg hadde ikke lyst til å snakke med noen de første dagene. Jeg måtte samle tankene. Det er ikke bare meg. Jeg har en stor familie også, sa han nylig til VG.
Alexandersson ble presentert som Branns trener i januar 2025. I sin første sesong endte laget på 4.-plass i Eliteserien. Han tok også klubben til europaligaen, der den gikk videre til utslagsfasen, og til en cupfinale mot Bodø/Glimt.
Denne sesongen gikk det langt tregere i serien. Etter 12 kamper hadde bergenserne kun plukket 13 poeng. Det plasserte dem på 11.-plass på tabellen til sommerpausen. Kort tid senere var Brann-kapittelet over for Alexandersson.
Bare 16 dager etter Br a nn-avskjeden ble Alexandersson presentert som ny Rosenborg-sjef. I Trondheim har han umiddelbart fått fart på sakene. Søndag venter bortekamp mot Brann.
– Man er litt spent. Han forlot Bergen som en trener som var veldig populær og hadde et godt forhold til publikum. Det er ingen som ønsker at han skal lykkes i selve kampen, men Freyr som person blir nok tatt imot med applaus og jubel fra tribunen når han blir introdusert, sier Vågane.
RBK står med tre seire på tre kamper, ti scoringer og null baklengsmål under Alexanderssons ledelse. Det står i stor kontrast til en begredelig vårsesong for Rosenborg, der Alfred Johansson til slutt fikk fyken.
– Det er aldri positivt for noen å bli en del av Rosenborg. Hvis Freyr hadde dratt dit på eget initiativ, hadde det blitt opptøyer. Men når han får sparken, så skjønner de fleste at han trenger en ny jobb. Men han var litt mer desperat enn jeg trodde når han ville ta over den grusomme klubben der oppe, sier Vågane.
I Bergen har Eirik Horneland inntatt trenerstolen igjen etter et opphold i franske Saint-Étienne.
– Ledelsen valgte en annen kurs. Det var en tøff beslutning, og jeg er spent på hvordan det slår ut, men Horneland er også en populær mann i Bergen, sier Bataljonen-lederen.
Rosenborg må tilbake til 2020 for å finne sin siste borteseier over Brann i Eliteserien.
(©NTB)

