Arsenal røk ut av ligacupen mot Fleetwood, som har bare seks lag bak seg på tabellen i League 2. Avgjørelsen falt i straffesparkkonkurranse etter at kampen endte 1-1.
Hjemmelagets keeperhelt Jay Lynch reddet Arsenals fjerde straffe fra Bruno Guimarães, og hjemmelaget vant 5-3. Dermed var en av tidenes sensasjoner i ligacupen et faktum.
– Stemmen min er borte etter å ha styrt forsvaret, men alle var fantastiske i dag. Vi så Grimsby slå ut Manchester United i fjor og tenkte at også vi kunne få til noe slikt, selv om vi møtte mesterlaget. Vi tenkte at vi gir alt, så ser vi hva som skjer, sa Lynch til Sky Sports. Han hadde mange flotte redninger også i selve kampen.
– Jeg siktet på krysset, og så var det bare å løpe for å feire, sa 19-årige, Conor Haughey, som satte inn det siste straffesparket.
Det ble en svært tung dag for Premier League-mesterne. 16-årige Max Dowman ble utvist fem minutter før full tid fordi han sparket mot Fleetwood-spiller Harrison Neal, som taklet ham stygt.
Martin Ødegaard kom inn ved pause og hjalp Arsenal å ta fullstendig grep om kampen etter at laget fra nivå fire sensasjonelt ledet halvveis. Det ble bare ett mål ut av det.
Ødegaard, Kai Havertz og Viktor Gyökeres scoret på Arsenals tre første straffer, men det hjalp ikke da hjemmelaget traff med alle sine fem. Illan Meslier var ikke i nærheten av å redde noen av dem. Bruno Guimarães misset, slik han også gjorde for Brasil i VM-åttedelsfinalen mot Norge.
Den 20-årige London-gutten Aaron Loupalo-Bi ga Fleetwood ledelsen i det 21. minutt. Han fikk ballen fra Neal, brukte muskler i duellen med Arsenal-stopper Marli Salmon, tok seg rundt ham og scoret fra åtte meter.
Loupalo-Bi er utleid til Lancashire-klubben fra Fulham. 17-årige Salmon fikk en sjelden sjanse i Arsenal-forsvaret da Mikel Arteta roterte i laget, og han så ikke bra ut i den situasjonen.
Arsenal dominerte stort i banespillet, men slet med å skape sjanser mot et hjemmelag som forsvarte seg godt. Først mot slutten av omgangen, og i de mange tillegsminuttene, greide Premier League-laget å skape klare sjanser mot klubben fra nivå fire.
Det ble lagt til mye fordi kampen tidlig ble satt på pause i sju minutter på grunn av en drone som fløy over banen. Dommeren stoppet spillet et par minutter etter avspark og ville ikke sette det i gang igjen før dronen var borte.
Ved pause sendte Arteta innpå Ødegaard og Ben White for Salmon og Jürrien Timber, og snaut fem minutter ut i den andre omgangen sto det 1-1 etter at Viktor Gyökeres kjempet ballen i mål.
Den 18-årige debutanten Ceadach O’Neill la inn fra venstre. Midtstopper Finley Potter nådde ballen først i duell med Gyökeres, men greide ikke å klarere den. Svensken bommet først på ballen, men fallende greide han å pirke den inn.
Ødegaard tok kommandoen på midtbanen og regisserte en serie farlige angrep. I det 55. minutt spilte han fram Max Dowman, som tvang keeper Jay Lynch til å gi retur. Kai Havertz fyrte løs fra kort hold, men ballen traff hodet til stopper Rhys Bennett og gikk over.
Arsenal fortsatte å skape sjanser, men greide ikke å få inn vinnermålet som ville avverget straffesparkkonkurranse. White og Ødegaard hadde hver sin kjempesjanse på overtid, men Lynch reddet glimrende begge ganger.
Fleetwood har bare seks lag bak seg på tabellen i League 2, men laget har imponert i ligacupen og slått ut Chesterfield (1-0), Shrewsbury (4-0) og Sheffield United (1-0) uten å slippe inn mål. Tirsdag sluttet Arsenal seg til rekken av ofre.
(©NTB)

