More

    Bodø/Glimt slo Viking i vanvittig thriller – dødt løp i gullkampen

    Bodø/Glimt vant 3-2 mot Viking etter et vilt drama i gullduellen i Eliteserien. Viking beholder tabelltoppen.

    Viking og Glimt står begge med 59 poeng etter 25 kamper og har lik målforskjell. Viking topper tabellen med flere scorede mål.

    Glimt tok taktpinnen fra start og radet opp angrep og skumle sjanser. Etter fire minutter fikk de gulkledde nordlendingene hull på byllen da Jens Petter Hauge sendte ballen via Viking-stopper Henrik Falchener og i nettmaskene.

    – De (Bodø/Glimt) får drømmestarten og sjokkerer et Viking-lag på hælene. Det er Bodø/Glimt som setter tonen, sa TV 2s kommentator Øyvind Alsaker etter målet.

    – For første gang på lenge ser Viking faktisk rystet ut, fortsatte TV 2s ekspertkommentator Simen Stamsø-Møller.

    Glimt fortsatte sin mesterlige start og etter et kvarter prikket Andreas Helmersen inn sin egen retur etter at den første headingen gikk i tverrliggeren.

    – Glimt gir Viking den samme behandlingen som de fikk i Stavanger, sa Alsaker med henvisning til Vikings 5-0-seier i det tidligere oppgjøret denne sesongen.

    – Dette er Bodø/Glimt på sitt aller, aller beste, fortsatte Stamsø-Møller.

    Slo tilbake

    Viking reduserte etter 32 minutter etter et godt cornertrekk. Zlatko Tripic svingte inn til Kristoffer Haugen i feltet, som sendte ballen i nettmaskene med en pen avslutning.

    Seks minutter senere var Haugen servitør med et nydelig innlegg da Erik Botheim headet inn utligningen. Hauge sørget for 3-2 etter lekkert kombinasjonsspill og en avslutning via Falchener etter 42 minutter.

    Trenerne utvist

    Mot slutten av omgangen tok det fullstendig fyr på sidelinjen etter at Kristoffer Askildsen gikk tøft og hardt inn i en sklitakling på Hauge. Viking-spilleren var først på ballen, men felte Glimt-vingen hardt.

    – Det er i overkant, men jeg tror gult kort er greit, sa Stamsø-Møller.

    Trenerprofilene Morten Jensen og Kjetil Knutsen kom i munnhuggeri på sidelinjen. Sistnevnte dro capsen til Jensen nedover mot ansiktet. Dommer Espen Eskås valgte å gi rødt kort til begge trenerne etter konfrontasjonen.

    Ikke straffe

    Noen minutter etter pause fikk Viking straffespark etter at Glimt-keeper Nikita Haikin var for sent inne i en duell med Tripic i feltet, men etter en VAR-sjekk ble avgjørelsen omgjort.

    Viking jaktet lenge en avslutning og var nære flere ganger. Peter Christiansen hadde et stolpetreff etter 72 minutter, men nærmere kom ikke rogalendingene.

    Viking gikk inn til kampen som serieleder med tre poeng ned til Glimt etter at Kjetil Knutsens mannskap viste svakhetstegn forrige runde og tapte 0-1 mot Vålerenga på hjemmebane. Nå er forspranget spist opp igjen.

    (©NTB)

    Relaterte artikler

    Del artikkel

    Bookmakertesten 2026 Oppdatert

    Epicbet best i årets bookmakertest

    Tipsbladet har vurdert 20 spillselskaper på odds, fotball, brukeropplevelse, kampanjer og total sportsbook-kvalitet.

    1
    Epicbet 90 av 100 poeng
    🏆
    2. Coolbet 89 p
    3. BoaBet 84 p

    Se hele sluttabellen, kategorivinnerne og hvorfor Epicbet gikk til topps etter en av de jevneste gullkampene i testens historie.

    Les om vinneren →

    Siste nytt

    Nyhetsbrev

    Få siste nytt rett i mailen